Gdy angina szaleć zaczyna

2016-12-23 10:28:52 (ost. akt: 2016-12-23 10:33:58)
Gdy angina szaleć zaczyna

Autor zdjęcia: pixabay.com

Angina po łacinie znaczy tyle co z łacińskiego to zapalenie gardła, a w dokładnym rozumieniu ostre zapalenie migdałków i błony śluzowej gardła. Chorobę wywołują bakterie paciorkowce. Angina jest zakaźna i przenoszona drogą kropelkową.

Objawy anginy to nie tylko zmiany na migdałkach, co odróżnia anginę od zapalenia migdałków czy gardła innego pochodzenia. Głównymi objawami są:

• dokuczliwy ból gardła jest bardzo dokuczliwy z reguły pojawia się tylko po jednej stronie.
• wysoka gorączka, u dzieci mogą występować wymioty
• poczucie rozbicia
• bóle kostno-stawowe
• zmiany miejscowe na migdałkach: początkowo ból (często bardzo silny, utrudniający połykanie, a nawet mowę), zaczerwienienie, śluzowo-ropne naloty.

Bakteryjna angina zaczyna się bardzo gwałtownie. Może wystąpić wysoka gorączka (38-40 stopni), osłabienie i złe samopoczucie. Gardło jest zaczerwienione, ale dodatkowo pojawia się biały nalot lub powiększenie migdałków (są to małe czerwone kulki po obu stronach gardła tuż obok krawędzi języka) na migdałkach może się pojawić białawy ropny wyciek.
Stan taki może się utrzymywać przez wiele dni nawet dwukrotnie dłużej niż w przypadku zakażenia wirusowego.

Leczenie takiego stanu może przeprowadzić tylko lekarz. Jego praca polega na dobraniu odpowiedniego zestawu antybiotyków i dawkowania. Zbagatelizowanie tej choroby może spowodować powikłania takie jak zapalenie ucha czy przejście w stan przewlekły, zdarza się to rzadko, ale może też dojść do uszkodzenia serca.
Po otrzymaniu odpowiedniego leczenia dobrze jest zostać w domu, przyjmować dużo płynów. Sen w zwiększonej ilości także jest wskazany.

Powikłaniem nawracających zakażeń bakteryjnych bywa przerost migdałków. Wskazane jest przebywanie na świeżym powietrzu około godziny dziennie, najlepiej w godzinach wieczornych. Objawami może być również uciążliwy katar oraz bóle głowy.

Do innych powikłań należą również: zapalenie zatok przynosowych; zapalenie ucha środkowego; zapalenie wyrostka sutkowatego; zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych; zapalenie płuc; ifekcyjne zapalenie wsierdzia.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB