Choroba tętnic obwodowych

2016-12-30 08:18:18 (ost. akt: 2016-12-28 13:21:15)
Bolą cię nogi po spacerze? Odczuwasz drętwienie? Zgłoś się do lekarza, bo być może cierpisz na chorobę tętnic obwodowych.

Bolą cię nogi po spacerze? Odczuwasz drętwienie? Zgłoś się do lekarza, bo być może cierpisz na chorobę tętnic obwodowych.

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Cholesterol jest niebezpieczny dla naszego serca. Niestety, jego nadmiar w układzie krwionośnym może mieć też wpływ na nogi i doprowadzić do choroby tętnic obwodowych. Wyjaśniamy co sprzyja schorzeniu i jakie są jego objawy?

Jednym z najczęstszych objawów rozwijającego się schorzenia jest uczucie ciężkości nóg.

Uczucie ciężkości nóg czy palący ból mogą pojawiać się w dowolnej części nogi, od uda do końca łydki. Ból nie musi być stały, jego pojawienie się może wywoływać drobny wysiłek fizyczny np. przejście kilometra pieszo.
U osób z rozwijająca się chorobą częściej niż u innych mogą pojawiać się kurcze nocne w nogach. Jeśli ulgę przynosi spuszczenie nogi z łóżka lub siedzenie na krześle, tym bardziej prawdopodobna jest przyczyna tętnicza niż brak magnezu.

Bardzo uważnie należy przyjrzeć się stopom. Ponieważ nie otrzymują potrzebnej ilości krwi, a tym samym składników odżywczych zaczynają pojawiać się na nich charakterystyczne zmiany. Pierwszym symptomem jest zanik włosków, które same wypadają, następnie skóra staje się szara, a paznokcie zaczynają coraz wolniej rosnąć. Zmiany koloru skóry mogą się zdarzać nie tylko na stopach. Skóra biała przy nodze podniesionej do góry, zmieniająca się w czerwoną lub lekko purpurową przy opuszczeniu to znak, że żyły są nienaturalnie rozszerzone — organizm walczy z mniejszym przepływem krwi.

Kolejnym objawem choroby może być drętwienie nóg podczas odpoczynku. Czasem może ono występować tylko w stopach lub być odczuwane jako zwykła słabość mięśniowa na całej powierzchni nogi. Takie wrażenie powinno szczególnie nas zainteresować, jeśli nie poprzedzone było żadnym wysiłkiem fizycznym.

Zaawansowana choroba tętnic obwodowych może prowadzić do pojawienia się wrzodów na stopach i wyżej. Najczęściej są one brązowego lub czarnego koloru jednocześnie przysparzają bólu choremu. Leczenie takich wrzodów należy rozpocząć niezwłocznie po ich pojawieniu się.

Chorobie tętnic obwodowych sprzyjają podwyższony poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie krwi.

Innym objawem zaawansowanej choroby jest atrofia mięśnia łydki. Zmniejszony przepływ krwi powoduje powolne zmniejszanie się ilości oraz objętości włókien mięśniowych. Chorzy mogą zauważyć zanik nawet więcej niż połowy dotychczasowej objętości mięśnia.

Trzeba jednak wiedzieć, że u większości osób choroba tętnic obwodowych może przebiegać praktycznie bez żadnych znaczących objawów. Osoby należące do grupy ryzyka powinny więc mieć się na szczególnej baczności. Podwyższony poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi to czynnik sprzyjające schorzeniu.
Kr

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB