Powstanie sieć szpitali. Czy pacjenci na tym skorzystają?

2017-01-04 12:00:00 (ost. akt: 2017-01-04 13:45:55)
Powstanie sieć szpitali. Czy pacjenci na tym skorzystają?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: kr

We wtorek minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł zapowiedział, że planuje utworzyć sieć szpitali. Takie rozwiązanie ma zapewnić stabilność finansowania placówek. Dodatkowo szpitale po wypisaniu pacjenta do domu będą musiały zapewnić mu kontynuację leczenia.

Minister zdrowia zapewnia, że po wprowadzeniu sieci szpitali małe placówki nie utracą finansowania. Stabilność finansową mają mieć zapewnione zarówno szpitale powiatowe, jak i publiczne lub skomercjalizowane placówki. Nowe rozwiązanie ma służyć przede wszystkim bezpieczeństwu pacjentów.

Ministerstwo Zdrowia przewiduje utworzenie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). Ma on obejmować również ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Po wprowadzeniu takiego rozwiązania 85 proc. środków na lecznictwo przeznaczone byłoby na sieć szpitali, a pozostałe wykorzystane by były w ramach konkursów.

Z myślą o chorych ma być wprowadzony także system opieki koordynowanej. Obecnie pacjenci po wypisaniu ze szpitala sami muszą zapewnić sobie dalsze leczenie i dostęp do specjalistów lub rehabilitacji. Po zmianach szpitale należące do sieci będą miały obowiązek zapewnić kontynuację leczenia, np. ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. Dzięki temu, niektórzy pacjenci będą mogli być pod opieką tego samego lekarza zarówno w szpitalu, jak i po wyjściu z niego.

Szpitale, które będą chciały znaleźć się w sieci szpitali będą musiały prowadzić izbę przyjęć lub szpitalny oddział ratunkowy. Z tego drugiego warunku zwolnione zostaną niektóre placówki, np. onkologiczne lub pulmonologiczne. Szpitale te będą musiały również posiadać przez dwa lata i w momencie kwalifikacji umowy z NFZ w zakresie dotyczącym świadczeń, których dany szpital może udzielać w ramach PSZ.

Finansowanie placówek ma opierać się głównie na ryczałcie obejmującym wszystkie profile, w ramach których będą udzielane świadczenia w PSZ. Szpital zakwalifikowany do danego profilu będzie miał zapewnioną umowę z NFZ.

W PSZ ma powstać sześć poziomów systemu zabezpieczenia świadczeń. Do I stopnia szpitali mają być zakwalifikowane przede wszystkim szpitale powiatowe, do II stopnia należałyby szpitale realizujące bardziej skomplikowane świadczenia, a do III wieloprofilowe szpitale specjalistyczne. Kolejne dwa stopnie to szpitale onkologiczne i pulmonologiczne oraz pediatryczne. Ostatni poziom to placówki ogólnopolskie, które obejmą także szpitale kliniczne utworzone przez ministra i uczelnie medyczne.


oprac. mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB