Jakie leki będzie można kupić poza apteką? Jest nowa lista resortu zdrowia

2017-01-04 18:00:00 (ost. akt: 2017-01-04 14:56:25)
Jakie leki będzie można kupić poza apteką? Jest nowa lista resortu zdrowia

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Ministerstwo Zdrowia przygotowało nową listę leków, które mogą być sprzedawane poza aptekami. To m.in. środki przeciwbólowe, leki stosowane przy chorobach gardła, środki wspomagające leczenie uzależnienia od nikotyny czy środki antyseptyczne i dezynfekujące. Są jednak pewne obostrzenia.

Przygotowana przez resort zdrowa lista leków jest załącznikiem do nowelizacji rozporządzenia w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych.

Ministerstwo Zdrowia w ubiegłym roku zapowiadało ograniczenie sprzedaży leków w punktach sprzedaży nie będących aptekami. Wśród dopuszczonych do sprzedaży poza aptekami środków mają się znaleźć te do doraźnego stosowania i nie mogą być w dużych opakowaniach.

Jakie leki będą dostępne w sprzedaży pozaaptecznej? Według projektu przedstawionego przez resort zdrowia w poniedziałek, będą to:
- leki przeciwbólowe,
- niesteroidowe leki przeciwzapalne,
- leki stosowane w uzależnieniach od nikotyny,
- leki stosowane w chorobach gardła,
- środki antyseptyczne i dezynfekujące,
- leki hamujące perystaltykę przewodu pokarmowego,
- leki przeciwhistaminowe, inhibitory pompy protonowej,
- produkty lecznicze stosowane w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła, zawierające wyłącznie przetwory roślinne.

W wykazie tych środków podano wymagania w zakresie składu, mocy, postaci farmaceutycznej i zawartości produktu leczniczego w opakowaniu lub wielkości opakowania.

Przy ustalaniu tych kryteriów kierowano się przede wszystkim bezpieczeństwem stosowania danego środka, wymaganiami dotyczącymi jego przechowywania i dystrybucji oraz zakres dostępności. Za lek bezpieczny w stosowaniu przyjmuje się taki środek, którego substancja czynna ma szeroki zakres terapeutyczny i nie stwarza niebezpieczeństwa uzależnienia. Ponadto substancja czynna leku (o mocy, w postaci farmaceutycznej i wskazaniach proponowanych do sprzedaży w obrocie pozaaptecznym) uznanego za bezpieczny powinna być dopuszczona do sprzedaży w aptekach bez recepty przez ostatnich 5 lat, a możliwe działania niepożądane produktu nie mogą być ciężkie. Środek taki ma być też w postaci doustnej, poza preparatami dezynfekującymi i antyseptycznymi.

Jakich leków nie znajdziemy w ogólnodostępnych sklepach? Projekt resortu zakłada do obrotu pozaaptecznego nie mogą być dopuszczone produkty, których niekontrolowane stosowanie wiąże się z poważnym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych lub przedawkowania.

W ubiegłym roku Ministerstwo Zdrowia zapowiadało także wycofanie z aptek produktów nieleczniczych, takich jak szampony do włosów, kremy i inne kosmetyki. Jednak m.in. po argumentacji Naczelnej Izby Lekarskiej wskazującej na powiązanie branży farmaceutycznej z kosmetyczną, wycofano się z tego pomysłu. Kosmetyki nadal będziemy mogli kupić w aptekach.


jm

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ... #2155090 | 109.241.*.* 9 sty 2017 07:46

    Apteka ma obowiązek utrzymania odpowiedniej temperatury otoczenia (do bodajże +25 stopni) w jakiej mogą być przechowywane leki- w sklepach (o kioskach już szkoda gadać- tabletki za szybą grzeją się na słońcu) często nie jest to przestrzegane- brak klimatyzacji. Boję się i cieszę jednocześnie na myśl, że w odwecie apteki zaczną handlować zimnym piwkiem! ;-)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)