Jak uchronić się przed odmrożeniami?

2017-01-13 08:00:00 (ost. akt: 2017-01-12 14:22:42)
Aby nie stać się ofiarą mrozu, trzeba się ciepło ubierać i dużo ruszać. Ruch przyśpiesza obieg krwi, co zapobiega odmrożeniom.

Aby nie stać się ofiarą mrozu, trzeba się ciepło ubierać i dużo ruszać. Ruch przyśpiesza obieg krwi, co zapobiega odmrożeniom.

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Odmrożenia to zmiany miejscowe wywołane głównie działaniem niskiej temperatury. Ulegają im przede wszystkim uszy, nos, palce u rąk i nóg. Podpowiadamy, jak nie dać się mrozowi i co zrobić, gdy nas jednak dopadnie.

To nieprawda, że, aby doszło do odmrożenia, potrzebny jest siarczysty mróz. Odmrożeń można się nabawić nawet w temperaturze powyżej 0 st. C. Dochodzi to tego w wyniku długotrwałego działania wiatru i wilgotnego powietrza bądź przemoczonej odzieży.

Odmrożenie poprzedza uczucie szczypania i pieczenia zagrożonej części ciała, która szybko staje się nieczuła i przybiera kredowobiałe zabarwienie.

Nieco później zabarwienie to zmienia się na sinofioletowe oraz pojawia się obrzęk.
Zależnie od nasilenia zmian i wyglądu uszkodzonego miejsca, wyróżnia się cztery stopnie odmrożenia:
I stopnia — skóra jest blada, odczuwamy ból i mamy wrażenie mrowienia z zachowanym czuciem w miejscu odmrożenia;
II stopnia — pojawiają się pęcherze odmrożeniowe na skórze, mamy nadal zachowane czucie, ale odczuwamy ból w miejscu odmrożenia;
III stopnia — skóra żółtawa, następuje brak czucia w miejscu odmrożenia;
IV stopnia — skóra czarna — pojawia się głęboka martwica odmrożonych tkanek.

Odmrożone miejsce należy rozgrzewać powoli, nie rozcierać i nie wkładać do gorącej wody.

Zawsze najważniejsza jest prawidłowo udzielona pierwsza pomoc. W przypadku odmrożeń III i IV stopnia niezbędna jest pomoc lekarza, a także leczenie chirurgiczne.
Jeśli ofiara jest w stanie hipotermii (wychłodzeniu organizmu), musimy ją z tego wyprowadzić, gdyż hipotermia może zagrażać życiu. Dopiero potem zabieramy się za inne czynności.

Pamiętajmy, że nie wolno szybko ogrzewać miejsc odmrożonych, ani rozcierać czy nacierać ich śniegiem, gdyż może to doprowadzić do dalszych uszkodzeń.
Odmrożone miejsce, np. palce, należy ogrzewać powoli, w kąpieli wodnej o temperaturze ok. 36 st. C (uwaga — nie wyższej niż 40 st. C) przez ok. pół godziny. Po ogrzaniu dopilnujmy, aby ofiara nie poruszała palcami. Na powstałe rany zakładamy suchy opatrunek ze sterylnej gazy.
Możemy także podać leki przeciwbólowe, które mają korzystny wpływ na miejscowe krążenie w okolicy odmrożenia np. aspirynę, ibuprofen.

Jak zapobiegać odmrożeniom? Przede wszystkim nosząc ciepłą i suchą odzież. Stopy i ręce powinny być szczególnie pieczołowicie chronione przed działaniem wilgoci i zimna (rękawice, skarpety, luźne obuwie). Odsłonięte zaś części ciała (twarz, uszy) powinno się natłuszczać. Ponadto nie należy zapominać, że ruch na świeżym powietrzu przyśpiesza obieg krwi, co zapobiega odmrożeniom.
Kr

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB