Z pomocy lekarza można skorzystać poza miejscem zamieszkania

2017-01-21 10:00:00 (ost. akt: 2017-01-21 09:48:50)

Ferie zimowe to czas wyjazdów na zimowy odpoczynek. Jeżeli odpoczywasz w innej części Polski i musisz skorzystać z wizyty lekarskiej, wystarczy, że masz przy sobie dowód osobisty.

Lekarz na podstawie numeru pesel sprawdzi w systemie eWUŚ prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Jeżeli w rejestracji otrzymają Państwo informacje, że NFZ nie potwierdził uprawnień do świadczeń, a jesteście pewni, że macie do nich prawo, wystarczy złożyć oświadczenie. Druk oświadczenia dostępny jest w rejestracji.


Gdzie szukać pomocy w razie nagłej choroby?

Przebywając na urlopie poza miejscem zamieszkania, można korzystać z różnych form opieki medycznej:

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

- należy zgłosić się do przychodni działającej w miejscu pobytu – by uzyskać pomoc nie trzeba wypełniać nowej deklaracji.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

Ten rodzaj opieki zdrowotnej udzielany jest od godz. 18.00 do 8.00 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy. W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może się udać po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, (np. tam, gdzie ma najbliżej), niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/ pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej złożył swoją deklarację.

Szpitalny oddział ratunkowy (SOR) i izba przyjęć.

SOR jest do dyspozycji pacjentów w sytuacjach nagłego zagrożenia życia lub poważnego zagrożenia zdrowia.

Pogotowie ratunkowe.

W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub w innych stanach nagłych, powinni Państwo wezwać karetkę pogotowia ratunkowego dzwoniąc pod numer 999 lub 112.


Poradnie specjalistyczne.

Przebywając w dowolnym miejscu w kraju mają Państwo także prawo do leczenia w gabinecie specjalistycznym (w tym stomatologicznym). Warto jednak pamiętać, że do części specjalistów wymagane jest skierowanie. Nie potrzebują go Państwo udając się do stomatologa, ginekologa, onkologa czy psychiatry.


Opieka zdrowotna na koloniach zimowych

Na obozach i koloniach opiekę medyczną dziecku powinien zagwarantować organizator wypoczynku. Jeżeli dziecko cierpi na chorobę przewlekłą należy dać dziecku w zażywane przez nie dotychczas leki i pisemnie poinformować na co dziecko jest uczulone. Zawsze można także skorzystać z wizyty miejscowego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który ma podpisaną umowę z NFZ.


Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ przyda się, jeśli podczas pobytu za granicą zachorujemy lub będziemy musieli skorzystać z pomocy lekarskiej. Wniosek o wydanie karty można złożyć osobiście w Oddziale w Olsztynie, Delegaturach w Elblągu i Ełku oraz Punkcie Obsługi Ubezpieczonych w Iławie.

Można go także przesłać na e-mail: Wf14@nfz.gov.pl

Szczegółowe informacje na ten temat są dostępne na stronie pod linkiem: http://www.nfzolsztyn.pl/pacjent/leczenie-w-unii-europejskiej/europejska-karta-ubezpieczenia-zdrowotnego/



Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB