Bledną palce, a nos czerwienieje? To mogą być objawy tej choroby

2017-02-16 12:00:00 (ost. akt: 2017-02-16 11:47:15)
Blade palce u osoby chorej na chorobę Raynauda

Blade palce u osoby chorej na chorobę Raynauda

Autor zdjęcia: Wikipedia

Objawem choroby Raynauda jest m.in. blędnięcie palców rąk, uczucie mrowienia i drętwienia. Dotyczy to także palców stóp. Długotrwała choroba może doprowadzić nawet do zgorzeli. Wyjaśniamy kilka kwestii związanych z tym schorzeniem.

Dokucza ci zimno i stale masz czerwony nos i uszy? A może drętwieją ci palce rąk i nóg? Być może cierpisz na chorobę lub zespół Raynauda, których istotą jest skurcz naczyń krwionośnych. Skurcz może wywołać chłód lub stres.
Objaw Raynauda, czyli napadowe pogorszenie ukrwienia palców, które początkowo powoduje zblednięcie, a następnie zaczerwienie palców, może występować nawet u 3 proc. ludzi i najczęściej dotyka kobiety.

Objawowi może towarzyszyć mrowienie, pieczenie i ból. Zaatakowanych może być kilka palców. Aby sprawdzić lub wywołać objaw, wystarczy włożyć ręce do zimnej wody lub wystawić na mróz.

Jeśli wymieniony objaw pojawia się samoistnie, mówimy o chorobie Raynauda. Jeśli jednak towarzyszy innym chorobom — mamy do czynienia z zespołem Raynauda.
Przyczynami zespołu Raynauda są choroby reumatyczne, ale także miażdżyca, zaburzenia odpornościowe, zaburzenia neurologiczne czy urazy.
Narażone na chorobę są też osoby, które przyjmują niektóre leki, np. beta-blokery.

Co robić jeśli zauważymy u siebie wyżej wymienione objawy? Trzeba niezwłocznie udać się do lekarza, który zleci dodatkowe badania.
Osoby, które mają objaw Raynauda powinny unikać zimna i szczególnie dbać o ręce i stopy. W zaawansowanych przypadkach podawane są leki rozszerzające tętnice z grupy antagonistów wapnia. Choroba może przebiegać gwałtownie np. z nasilonymi nasilonymi objawami, do martwicy tkanek włącznie.

W takich przypadkach, jeśli leczenie farmakologiczne nie przynosi poprawy, może być rozważany zabieg sympatektomii. Jest to zabieg, który niszczy nerwy we współczulnym układzie nerwowym, a wykonuje się go, aby zwiększyć przepływ krwi i zmniejszyć odczuwanie bólu.

kr

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB