Im wyższe wykształcenie, tym zdrowszy styl życia. Raport o stanie zdrowia Polaków

2017-02-17 12:04:00 (ost. akt: 2017-02-17 12:29:59)
Im wyższe wykształcenie, tym zdrowszy styl życia. Raport o stanie zdrowia Polaków

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Nasz status społeczny ma wpływ na to, czy prowadzimy zdrowy tryb życia. Tak wynika z raportu "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania" opracowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Polski Zakład Higieny.

Dane z raportu wskazują m.in. na to, że palenie papierosów dotyczy mniejszego odsetka osób z wyższym wykształceniem niż tych z niższym. - Do osób gorzej wykształconych zawsze trudniej jest dotrzeć ze wszystkimi programami promocji zdrowia i prewencji - mówi prof. Bogdan Wojtyniak, redaktor raportu.

Osoby lepiej wykształcone jedzą także więcej warzyw i owoców i rzadziej są otyłe. Według prof. Wojtyniaka to może być nie tylko kwestią dochodów: - Owoce, np. jabłka, nie są aż tak drogie, to jednak kwestia świadomości - ocenia.

Ogólny wynik dotyczący otyłości prezentuje się jednak dość alarmująco: wśród mężczyzn pow. 18 roku życia aż 68,2 proc. ma zbyt wysoką masę ciała, a wśród kobiet - 60 proc.

Raport wskazuje także na spadek wyszczepialności od 2010 roku. Wprawdzie nie jest on duży, ale niesie niebezpieczne implikacje, jak ocenia prof. Wojtyniak.

W Polsce odnotowuje się coraz więcej zakażeń wirusem HIV. Wprawdzie w UE ten poziom jest znacznie wyższy, ale za to stabilny, u nas niestety rośnie.

Według raportu coraz więcej mieszkańców miast w Polsce oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Poziom tego zanieczyszczenia coraz częściej przekracza dopuszczalne normy, a wynika z niskiej emisji z gospodarstw domowych oraz lokalnych kotłowni. To z kolei powoduje liczne problemy zdrowotne, a także, w ich efekcie, zgony.

oprac. jm

Źródło: http://kurier.pap.pl

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB