Jak pielęgnować skórę dziecka?

2017-02-24 08:00:00 (ost. akt: 2017-02-23 11:16:22)
Jak pielęgnować skórę dziecka?

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Skóra niemowlaka jest jest bardzo wrażliwa. Zaczerwienienia, otarcia w miejscu zetknięcia z pieluchą są na porządku dziennym. Mamy, szukając pomocy, wertują poradniki, przeglądają internet. Podpowiadamy, jak pielęgnować skórę dziecka.

Gdy dziecko przychodzi na świat, jego skóra jest bardzo wrażliwa i narażona na działanie bakterii obecnych w środowisku zewnętrznym, czynników toksycznych oraz alergenów środowiskowych, takich jak roztocza kurzu domowego oraz wiele innych alergenów powietrznopochodnych, wahania temperatur oraz zanieczyszczenia.

Struktura skóry dziecka staje się zbliżona do tej, jaką mają dorośli dopiero około 4. roku życia — wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Magdalena Czarnecka-Operacz, dermatolog. — Wynika to z niewykształconych jeszcze u noworodków gruczołów łojowych i potowych, które u dorosłych stanowią doskonałą barierę ochronną m.in. w odniesieniu do termoregulacji. Wartość odczynu pH skóry niemowląt waha się od 6,34 do 7,5 (u dorosłych pH 4,0 — 6,7), co znacznie obniża jej zdolność do obrony przed szkodliwym działaniem bakterii patogennych — dodaje nasz ekspert.

Na każde pojawiające się na skórze niemowląt zmiany powinniśmy reagować natychmiast, sięgając po sprawdzone pod względem skuteczności i bezpieczeństwa środki kosmetyczne. Nie wolno eksperymentować i np. testować przez kilka dni zakupionych maści czy kremów. Najlepiej jest, gdy możemy korzystać ze sprawdzonych specyfików. Z całą pewnością nie zaszkodzi skonsultować się z lekarzem pediatrą oraz dermatologiem.

Najbardziej narażona na zmiany jest skóra pod pieluszką. Jak ją pielęgnować, aby nasz maluszek nie cierpiał? Zacznijmy od zmiany pieluszki. Czynność ta, choć na początku może przysparzać świeżo upieczonym rodzicom pewnych trudności, po jakimś czasie staje się rutyną. Warto od samego początku wiedzieć, jak prawidłowo wykonywać tę czynność, by przyswoić właściwe nawyki. O czym na pewno trzeba pamiętać?

1. Zmieniaj pieluszkę tak często, jak zachodzi taka potrzeba. Każdy rodzic sam najlepiej wie, kiedy dziecko zaczyna odczuwać dyskomfort. Istotne, by również w nocy, np. gdy dziecko budzi się, by napić się mleka, pamiętać o zmianie. Ważna jest synchronizacja z rytmem snu malucha.

2. Zamiast używać chusteczek nawilżających, od czasu do czasu należy także umyć pupę malucha. Tu warto pamiętać o zasadzie mycia „od przodu do tyłu”, tak by bakterie z kału nie przedostały się do układu moczowego czy płciowego. Szczególnie narażone na takie infekcje są dziewczynki.

3. Zanim przystąpimy do nałożenia kremu ochronnego, należy osuszyć pupę dziecka. Wilgoć sprzyja namnażaniu bakterii.

4. Pamiętajmy o doborze odpowiedniego kosmetyku do pielęgnacji skóry pod pieluszką. Nawet najlepsze pieluszki nie zapobiegną podrażnieniom, jeśli stosować będziemy niewłaściwe preparaty. Przy dozowaniu nie kierujmy się zasadą "im więcej tym lepiej". Należy nakładać cienką warstwę kremu, zawierającego cynk, o działaniu przeciwzapalnym i ściągającym.

5. Gdy pojawiają się zmiany wysiękowe, najlepiej stosować zawiesinę lub krem. Maści i pasty wpływają niekorzystnie, ponieważ nie pozwalają skórze oddychać.

prof. Magdalena Czarnecka-Operacz:
Skóra dziecka wymaga szczególnej troski. Pojawiające się podrażnienia i zaczerwienia powinny być jak najszybciej łagodzone. Przede wszystkim najważniejsza jest higiena, czyli częste zmienianie pieluszki oraz dokładne mycie pupy. Bardzo ważne jest również wietrzenie, gdy skóra może „odpocząć” od pieluchy. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów zawierających związki cynku lub miedzi, które charakteryzuje działanie antybakteryjne oraz dodatkowo zdolność absorbowania wilgoci.

kr
Fot. Pixabay.com
podpis zdjęcie
Zmiany na skórze dziecka należy konsultować z lekarzem i stosować sprawdzone kremy

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB