Nowa lista leków refundowanych. Co się zmieniło?

2017-03-01 13:25:59 (ost. akt: 2017-03-01 14:07:58)
Nowa lista leków refundowanych. Co się zmieniło?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Dziś w życie weszła nowa lista leków refundowanych przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia. Znalazło się na niej 69 nowych specyfików, m.in. leki na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i opatrunki dla cierpiących na EB.

Największe zmiany szykują się w reumatologicznych programach lekowych. Refundacją objęto m.in. preparaty stosowane w łuszczycowym zapaleniu stawów o przebiegu agresywnym, reumatoidalnym zapaleniu stawów i młodzieńczym idiopatycznym zapaleniu stawów o przebiegu agresywnym. Dla pacjentów z czerniakiem skóry wprowadzono terapię skojarzoną, do tej pory była dostępna tzw. monoterapia.

Refundacją objęto również trzy nowe preparaty, składające się z dwóch substancji leczniczych wykorzystywanych w terapii osób powyżej 18. roku życia chorujących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Lista bezpłatnych leków zostanie rozszerzona także o 6 preparatów przeciwjaskrowych dla seniorów powyżej 75. roku życia.

Z nowej listy refundacyjnej skorzystają pacjenci cierpiący na pęcherzowe oddzielanie naskórka (EB). Jeden z opatrunków będzie bezpłatny. Niestety refundacją nie objęto materiałów pielęgnacyjnych, takich jak igły, bandaże czy odżywki. Zmiany wprowadzono również w programach lekowych dotyczących pierwotnych niedoborów odporności u dzieci i wrodzonych zespołów autozapalnych u dzieci.

Do listy dodano 69 nowych preparatów. Do tej pory było na niej 1149 pozycji, po zmianach jest ich 1167. Za 266 produktów pacjent dopłaci mniej (od 76,84 zł do 1 gr), a za 341 produktów zapłaci więcej (od 1 gr do 33,90 zł). Ceny spadną dla 476 leków, a dla 82 wzrosną.

Kolejne zmiany w liście refundacyjnej w maju.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB