Wady postawy u dziecka? Oderwij je od komputera

2017-03-10 08:00:00 (ost. akt: 2017-03-09 12:50:21)
Wady postawy u dziecka? Oderwij je od komputera

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Wady postawy wynikające z braku ruchu czy wzrok psujący się od patrzenia w ekran komputera i telewizora – to zjawiska, które są udziałem już najmłodszych dzieci. Jeśli więc chcemy, aby nasze pociechy były zdrowe, musimy działać.

Najgorszy jest brak ruchu. Dlatego do aktywności fizycznej trzeba zachęcać od najmłodszych lat.

— Wiek przedszkolny to ważny moment nie tylko dla dziecka, ale też dla jego organizmu — zaznacza dr Aneta Górska-Kot, pediatra. — W tym czasie następuje intensywny rozwój wszystkich istotnych układów, np. kostnego, krwionośnego czy oddechowego. Zaniedbanie na tym etapie tak ważnych dla wspomagania tego rozwoju elementów, jak ruch czy prawidłowa dieta może skutkować problemami zdrowotnymi, np. kłopotami z utrzymaniem prawidłowej wagi czy postawy ciała. Dlatego codzienna porcja aktywności fizycznej, połączona z różnorodną, dobrze zbilansowaną i bogatą w witaminy oraz inne, niezbędne składniki odżywcze dietą, to przepis na zdrowy rozwój i zdrową przyszłość naszego malucha — dodaje nasz ekspert.

W przypadku przedszkolaka najlepiej zacząć od aktywnych zabaw. Dzieci są także ciekawe świata. Na wspólnym spacerze możemy je więc zachęcić do naśladowania ruchów napotkanych zwierząt (np. podskakiwania jak wróbelek, skradania się jak kotek).

Doskonale sprawdzą się także osiedlowe place zabaw, na których dziecko może wspinać się po drabinkach, huśtać czy zjeżdżać ze zjeżdżalni.
Pamiętajmy jednak, że dzieci uczą się głównie przez naśladowanie dorosłych. Jeśli więc rodzice spędzają wolny czas przed telewizorem, dziecko będzie robić podobnie.

Kilkulatki mogą już zacząć uprawiać różne dyscypliny sportu. Jednak pamiętajmy, że nie wszystkie dzieci przejawiają takie samo zainteresowanie sportem. — Dlatego najlepiej obserwować nasze dziecko i zwracać szczególną uwagę na to, jaki rodzaj ruchu sprawia mu największą przyjemność — radzi Monika Perkowska, psycholog. — Nie ma sensu proponowanie zajęć, które nie dają jednocześnie radości. Efekt może być bowiem odwrotny i nasza pociecha zupełnie zniechęci się do jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej — dodaje nasz ekspert.

Uzupełnieniem aktywności fizycznej musi być prawidłowa dieta, która zapewni dziecku wystarczającą porcję energii do aktywnego spędzania czasu. — W przypadku wzmożonego wysiłku fizycznego szczególnie ważny jest bilans energetyczny — mówi dr Aneta Górska-Kot. — Dziecko powinno otrzymać z pokarmem tyle energii, ile jest mu potrzebne do tego, by mieć siły aktywnie spędzić dzień. Ważne jest nie tylko regularne uzupełnianie jej poziomu, ale też to, co podamy dziecku. Warto postawić na produkty, które zapewniają dawkę zdrowej energii przez dłuższy czas, np. potrawy z udziałem razowego pieczywa i makaronu czy brązowego ryżu, a także warzywa i owoce. Poza tym pamiętajmy o nawodnieniu organizmu. Woda, sok czy mus — to wygodny, a jednocześnie zdrowy sposób na uzupełnienie płynów w organizmie — dodaje ekspert.

A po aktywnym dniu dziecko powinno mieć czas na odpoczynek. Nie warto zapełniać kalendarza i organizować czasu tak, aby nie miało ani chwili na zregenerowanie sił. Inaczej nawet proste aktywności fizyczne mogą zacząć sprawiać trudność i w rezultacie zniechęcić malucha do ruchu.

– Warto zamiast kolejnych, pełnych wysiłku zajęć sportowych postawić na ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe. Konieczne jest też oczywiście zapewnienie odpowiedniej ilości snu. Tylko wypoczęty maluch będzie miał chęć i siły na dalszą, aktywną zabawę lub uprawianie sportu – mówi dr Aneta Górska-Kot.

kr

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB