Co 10. Polak cierpi na choroby nerek. Nefrolodzy apelują: badajmy się

2017-03-09 10:57:14 (ost. akt: 2017-03-09 11:42:18)
Co 10. Polak cierpi na choroby nerek. Nefrolodzy apelują: badajmy się

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Nefrolodzy informują, że badanie nerek jest bardzo ważne. Statystyki są alarmujące, co 10. Polak cierpi na choroby nerek i zazwyczaj nawet o tym nie wie. Dziś jest dobra okazja, aby się przebadać, bo obchodzimy Światowy Dzień Nerek.

– Schorzenia nefrologiczne rozwijają się podstępnie, nawet 30 lat, długo nie dają objawów. Łatwo je wykryć przy pomocy prostych i tanich badań krwi i moczu – wyjaśnia prof. Ryszard Gellert, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii.

Według lekarzy, dziś aż 4,5 mln Polaków ma chore nerki. Przewiduje się, że wielu z nich umrze przedwcześnie z powodu braku diagnozy i prawidłowego leczenia. W naszym kraju 20 tys. pacjentów żyje dzięki stale prowadzonym zabiegom hemodializy. Specjaliści uważają, że w tym roku na dializy skazanych będzie kolejne 4 tys. Polaków.

Pamiętajmy, że dolegliwości nerek zaczyna się odczuwać w momencie, gdy narządy są już nieodwracalnie zniszczone. Leczenie w zaawansowanym stadium choroby opiera się głównie na dializach, na które trzeba chodzić do końca życia. Alternatywnym wyjściem jest przeszczep. Wczesne wykrycie choroby daje szanse na całkowite wyleczenie.

Źródło: www.kurier.pap.pl

oprac. mos

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. TeX #2198442 | 83.6.*.* 9 mar 2017 15:54

    Lekarz od nerek powinien się nazywać Nerkolog.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz