Maj to najlepszy miesiąc na zbieranie niektórych ziół, np. mniszka lekarskiego, stokrotki czy pokrzywy. Są one doceniane od lat, a na łąkach rośnie więcej naturalnych leków. Sprawdź, czego jeszcze nie może zabraknąć w twojej wiosennej apteczce.
5 wiosennych naturalnych leków:
1. Mniszek lekarski - wielu uważa go za chwast, a roślina ma szerokie zastosowanie. Popularny mlecz ma właściwości oczyszczające i moczopędne. Pomaga przy problemach z nerkami, wątrobą czy trawieniem. Dlatego wykorzystuje się go w leczeniu kamicy nerkowej, przy zapaleniach dróg żółciowych, kłębków nerwowych i pęcherza. Liście mniszka można dodawać do sałatek. Zawierają duże ilości witamin A, B, C, D. Z kolei z żółtych kwiatów przygotowuje się miód, który pomaga przy infekcjach dróg oddechowych, kaszlu, chrypce, zapaleniu gardła i stanach zapalnych jamy ustnej.
2. Pokrzywa zwyczajna - zawiera substancje czynne, m.in. kwasy organiczne, witaminy, szczególnie C, K i B2 oraz sole mineralne. Podobnie jak mniszek lekarski, pokrzywa działa moczopędnie, oczyszczająco i wspomaga przemianę materii. Działa również przeciwkrwotocznie, wszystko za sprawą witaminy K i flawonoidów, które wspierają tworzenie czerwonych krwinek. Dodatkowo pokrzywa pomaga przy reumatyzmie i obniża poziom cukru we krwi. Liście i korzeń obniżają ciśnienie krwi, a sam korzeń ma działanie przeciwalergiczne. Przetwory z liści pokrzywy pobudzają wydzielanie soku i zmniejszają stany zapalne przewodu pokarmowego. Napar z liści rośliny zapobiega wypadaniu włosów.
3. Koniczyna - w ziołolecznictwie wykorzystuje się trzy gatunki koniczyny: łąkową, białą i polną. Kwiaty zawierają flawonoidy, antocyjany, asparaginę, tyrozynę, kwas salicylowy, prowitaminę A, witaminę C i E. Odwary z tej rośliny pomagają przy problemach z wypróżnianiem, z drogami żółciowymi i z apetytem. W medycynie ludowej koniczynę używano do leczenia przeziębień jako środek napotny i ułatwiający odkrztuszanie. Koniczyna przynosi też ulgę przy bolesnych miesiączkach. Odwar wykorzystuje się przy problemach skórnych, świądzie, egzemach, ropniach, trudno gojących się ranach i oparzeniach. Świeżo roztarte kwiaty kładzie się w miejsce ukąszenia przez owady.
4. Stokrotka - w tych małych kwiatach kryją się duże ilości saponin, garbników, flawonoidów, olejków lotnych, śluzów, kwasów organicznych (jabłkowy, winowy) i antocyjanów. W młodych listkach kryją się sole mineralne i witamina C. Roślinę wykorzystuje się nie tylko w ziołolecznictwie, ale też kosmetyce. Napary i herbatki stosuje się przy problemach z przemianą materii, trawieniem i przy dolegliwościach układu moczowego. Stokrotka ma właściwości ściągające i przeciwzapalne. Kwiat przyda się przy kaszlu i przeziębieniu. Przyspiesza także gojenie się ran i wchłania krwiaki.
5. Bratek polny - nazywany też fiołkiem trójbarwnym, który rośnie w rowach, na ugorach i polach. Jest często mylony z bratkiem ogrodowym. Bratek polny jest źródłem witaminy C i mikroelementów. Reguluje przemianę materii, odtruwa organizm, działa moczopędnie i wzmacnia naczynia krwionośne. Wykorzystywany jest przy problemach z oczami, szczególnie przy podrażnieniu spojówek, infekcjach dróg moczowych i nadciśnieniu tętniczym. Jest popularny także w kosmetyce. Bratek poprawia wygląd cery, leczy trądzik młodzieńczy i egzemę. Napary są pomocne również w odchudzaniu.
mos
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez