Nie poddawaj się złym nastrojom

2017-06-15 08:00:00 (ost. akt: 2017-06-16 09:10:48)
Nie poddawaj się złym nastrojom

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Objawy menopauzy bywają uciążliwe – uderzenia gorąca, bezsenność, zniechęcenie, obniżona aktywność fizyczna i seksualna. Nie oznacza to, że kobiety w okresie przekwitania mają całkowicie wycofywać się z życia. Przeciwnie.

Kobiety w okresie przekwitania nadal mogą realizować swoje pasje i czuć się spełnione, niezależnie od zmian następujących w ich organizmie. Tylko jak tego dokonać, gdy niektóre objawy czasami powodują np. bezsenność, pogłębiając tym samym zmęczenie i rozdrażnienie?

- Warto pamiętać, że istotną częścią recepty na szczęście jest nasze nastawienie do życia – mówi prof. dr hab. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog. - Pomyśl, że menopauza to początek pięknego etapu w twoim życiu, czas nowych wyzwań i stawiania przed sobą nowych celów. Rozwijaj swoje pasje, spełniaj marzenia i nie przestawaj dbać o siebie tak jak kiedyś. Jeżeli postrzegasz ten czas zbyt negatywnie, poproś o wsparcie swoich najbliższych lub zwróć się o pomoc do psychologa. Zaufana osoba pomoże zaakceptować nową sytuację, nauczy jak radzić sobie z trudnościami związanymi ze spadkiem hormonów i pokaże jak odnaleźć jej pozytywne aspekty – radzi ekspert. 

Zdrowy tryb życia nie wystarczy, aby zwalczyć wszystkie objawy menopauzy związane ze spadkiem poziomu hormonów. Poprawi jednak twoje samopoczucie i ogólnie pozytywnie wpłynie na twoje zdrowie. Postaw na ruch, spożywaj nienasycone kwasy tłuszczowe i produkty bogate w wapń. Jedz codziennie warzywa i owoce. Nie zapominaj o odpoczynku i relaksie, kiedy twój organizm podpowiada, że ma na to ochotę. Regularny ruch i zdrowa dieta pomogą zrzucić kilogramy, a tym samym zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.  

Niski poziom estrogenów związany z przekwitaniem powoduje szereg fizycznych oraz emocjonalnych przemian zachodzących w organizmie kobiety. Niedobór tego hormonu prowadzi między innymi do utraty kolagenu, odpowiedzialnego za elastyczność skóry i jej nawilżenie, wpływa na rozkład tkanki tłuszczowej. Poza tym "estrogenowy parasol" chroni kobiecy organizm przed chorobami układu krążenia i utratą masy kostnej.

Suplementacja estrogenów w formie HTM złagodzi nie tylko objawy menopauzy, ale pozytywnie wpłynie na elastyczność skóry, a także prewencję osteoporozy i schorzeń sercowo-naczyniowych. Jedną z form terapii jest np. transdermalny spray z estradiolem, która zapewnia wygodę, dyskrecję stosowania i dobór indywidualnej dawki, dostosowanej do potrzeb kobiety. W przypadku kobiet z zachowaną macicą należy ją wzmacniać dodatkowo progestagenami. 

W czasie menopauzy kobiecy organizm sugeruje, że nie jest to już okres na planowanie macierzyństwa, a zatem i aktywność seksualną. Przeciwnie, to najlepszy etap w życiu, aby czerpać radość z bliskości. - Seks nie ma ograniczeń wiekowych, wiele kobiet pozostaje aktywne seksualnie w wieku około i post-menopauzalnym – mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta. - Seks wzmacnia relacje między partnerami, ale też pozytywnie wpływa na zdrowie, aktywizuje układ oddechowy, odpornościowy, krążenia i pozytywnie wpływa na kobiece samopoczucie – dodaje.

dr Bogdan Kula, ginekolog z Olsztyna:
Część objawów menopauzy, zwłaszcza tych najbardziej dokuczliwych, jak uderzenia gorąca czy napadowe pocenie, można niemal w 100 proc. zlikwidować. Pozostałe można w dużym stopniu złagodzić, a na pewno znacznie spowolnić ich progresję.
Proszę nie słuchać rad koleżanek, typu „nie bierz hormonów bo będziesz mieć raka”. To nieuzasadniony mit, rozpowszechniany, niestety, również przez część lekarzy. Nie warto też szukać również szukać odpowiedzi na dręczące nas pytania i wątpliwości w internecie u "doktora Google". Będziecie Panie jeszcze bardziej zagubione. Najlepiej znaleźć kompetentnego lekarza, który poświęci odpowiednią ilość czasu na wywiad lekarski, dokładne zbadanie, wytłumaczenie i zaproponuje optymalną metodę postępowania.

kr

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB