Sprawdź, czy grozi ci zaćma

2017-10-12 08:00:00 (ost. akt: 2017-10-12 09:00:38)
Sprawdź, czy grozi ci zaćma

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Wzroku. Przy tej okazji chcemy zwrócić szczególną uwagę na zagrożenia dla tego najważniejszego dla nas zmysłu, czyli zaćmę. Choroba ta jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku.

Wiedza na temat zaćmy nadal nie jest wystarczająca. Przypadający dzisiaj Światowy Dzień Wzroku jest dobrą okazją, aby przypomnieć jakie są czynniki ryzyka oraz wskazać nowoczesne metody leczenia tej choroby.
Zaćma jest groźną chorobą. Nie leczona lub źle leczona może spowodować trwałą utratę wzroku. Jak zatem sprawdzić czy grozi nam zaćma? Wystarczy odpowiedzieć na 15 pytań, aby dowiedzieć się, czy należy skonsultować swoje wątpliwości z okulistą.
Wizyta u specjalisty będzie konieczna, jeśli odpowiesz twierdząco na kilka z tych pytań:
1. Czy masz więcej niż 60 lat?
2. Czy byłeś narażony na długotrwałe działanie promieni słonecznych (np. pracując na świeżym powietrzu lub spędzając dużą część czasu wolnego na dworze) bez okularów przeciwsłonecznych?
3. Czy palisz lub paliłeś przez przynajmniej kilka lat w przeszłości?
4. Czy kiedykolwiek doznałeś urazu oka lub stanu zapalnego w oku?
5. Czy kiedykolwiek przechodziłeś operację oczu (inną niż zabieg laserowej korekcji wzroku metodą PRK czy LASIK)?
6. Czy stosowałeś przez dłuższy czas (dłużej niż miesiąc) leki kortykosteroidowe?
7. Czy cierpisz na cukrzycę?
8. Czy jesteś osobą otyłą (wskaźnik BMI powyżej 30)? (BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m)2).
9. Czy masz wysokie ciśnienie tętnicze? (Ciśnienie 120/80 mmHg lub mniej to ciśnienie optymalne lub zdrowe. Wartości powyżej 140/90 uznawane są za ciśnienie wysokie, natomiast wszelkie wartości pomiędzy podanymi tutaj, to ciśnienie podwyższone).
10. Czy Twoje widzenie jest mętne, niewyraźne lub przyciemnione?
11. Czy Twoje oczy są bardziej wrażliwe na światło niż kiedyś?
12. Czy (coraz) większą trudność sprawia Ci widzenie w nocy (czy np. widzisz aureole wokół źródeł światła albo doznajesz oślepienia, prowadząc samochód nocą)?
13. Czy kolory wydają się wyblakłe albo mają żółtawe/brązowe zabarwienie?
14. Czy cierpisz na podwójne widzenie w jednym oku?
15. Czy częściej niż dawniej musisz zmieniać okulary na mocniejsze? (kampania „Lepszy wzrok, lepsze życie”)

Oczywiście, same odpowiedzi nie są diagnozą, a jedynie wskazówką. Jeśli kilka z nich było twierdzących, warto wybrać się do lekarza rodzinnego, który wypisze nam skierowanie do okulisty.

Zaćma jest jedną z głównych przyczyn pogorszenia lub utraty wzroku u osób, które ukończyły 55. rok życia. W Polsce choruje na nią ok. 800 tys. osób. Rozwój zaćmy jest zazwyczaj naturalną konsekwencją procesu starzenia się organizmu. Z upływem lat naturalna soczewka oka traci przejrzystość, a pojawiające się zamglenie stanowi barierę w przedostaniu się światła do siatkówki. Zaćma rozwija się w nierównym tempie – u niektórych w ciągu kilku miesięcy znacząco pogarsza się jakość widzenia, inni odczuwają wyraźny dyskomfort dopiero po kilku latach.

Jedynym sposobem leczenia zaćmy jest zabieg chirurgiczny, wykonywany metodą tzw. fakoemulsyfikacji. Zabieg jest bezbolesny – krople znieczulające i leki uspokajające sprawiają, że uczucie dyskomfortu zostaje ograniczone do minimum. Podczas jednego zabiegu operowane jest jedno oko. Drugie można zoperować zwykle po upływie 14 dni od pierwszej operacji. Kr


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB