Spokojny sen mamy i taty

2017-11-02 17:01:20 (ost. akt: 2017-11-02 17:04:52)
Spokojny sen mamy i taty

Autor zdjęcia: materiały prasowe

Wiele kobiet w ciąży narzeka na bezsenność. Powodów tego stanu jest wiele m.in. kłopot z ułożeniem ciała, bóle kręgosłupa. Kiedy nie śpi mama, to tata też nie może spać. Podpowiadamy, co zrobić, aby spać spokojnie.

Im dłużej nie śpisz, tym zapotrzebowanie na sen wzrasta. Niedobór snu powoduje zmęczenie, rozdrażnienie i w efekcie może generować konflikty w rodzinie. Nerwowa sytuacja nie sprzyja zdrowiu przyszłej mamy, dziecka, a także taty.

Mimo tego, że w pierwszych tygodniach ciąży w organizmie kobiety wzrasta poziom progesteronu, który powoduje zmęczenie i senność, dolegliwości pojawiające się w kolejnych miesiącach uniemożliwiają spokojny wypoczynek. Aby sobie pomóc warto poznać i stosować zasady higieny snu. Ważne jest też właściwe przygotowanie sypialni na czas ciąży oraz połogu.

Dobremu wypoczynkowi sprzyjają jasne kolory otoczenia, porządek i wygodne łóżko.


W utrzymaniu dobrej kondycji organizmu pomoże lekarz prowadzący ciążę. Bieżące badania, suplementacja, odpowiednia dieta — wszystko to pomaga zachować dobre samopoczucie i spokojny, nieprzerwany sen. Jeśli mimo wszystko, nadal występują problemy z zasypianiem, warto przyjrzeć się sypialni. Nie lekceważmy tego miejsca.
Odpowiednio przygotowana sypialnia pomoże nie tylko w walce z dokuczliwościami towarzyszącymi zmianom zachodzącym w ciele przyszłej mamy, ale też poprawi komfort wypoczynku obojga rodziców. Także w późniejszych latach.

Ważne są: stałe godziny snu, wyciszenie przez położeniem się do łóżka czy dobre przewietrzenie sypialni przed snem.


Bardzo duże znaczenie ma wystrój pokoju. Jasne kolory i jak najmniejsza ilość przedmiotów zbierających kurz, duże, wygodne łóżko — są podstawą dobrego snu. O ile z wyborem łóżka nie ma dziś problemu, to z materacem już może być. Oferta bowiem jest tak duża, że można się pogubić.

Materac dla przyszłej mamy z jednej strony musi zagwarantować jak najdelikatniejsze wsparcie mocno obciążonego kręgosłupa, z drugiej zaś strony powinien ułatwić obracanie się z boku na bok oraz wstawanie.

EKSPERT
Artur Wasążnik, ekspert producenta materacy i łóżek tapicerowanych
Materac powinien zapewniać odpowiednie podparcie oraz wentylację. Wybierając materac zwróćmy uwagę na jego elastyczność. Strefy ciężkości ciała przyszłej mamy zmieniają się wraz z rozwojem dziecka, dlatego ważne jest, aby materac nie zapadał się. Powinien być on także wysoki. Najlepiej, gdyby jego wierzchnią warstwę pokrywały wysokogatunkowe pianki — termoelastyczna, wysokoelastyczna czy lateks. Kr
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB