Okulary na lepsze widzenie

2017-12-02 06:00:00 (ost. akt: 2017-11-28 06:03:25)
Okulary na lepsze widzenie

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Pierwszym objawem prezbiopii jest odruchowe odsuwanie na dalszą odległość tekstu, który chcesz przeczytać. Schorzenie sprawia, że czytanie i pisanie staje się coraz trudniejsze. Dotyczy do głównie osób po czterdziestce.

Jeśli musisz oddalić ten tekst na nieco większą odległość od oczu, aby go przeczytać to może oznaczać, że masz prezbiopię. Początkowo po prostu odsuwasz od oczu tekst. Coraz dalej i dalej, aż w końcu zabraknie ręki. Możesz też przy tym mrużyć oczy zawężając obszar widzenia. To pomaga, ale tylko do pewnego czasu. Potem trzeba się posiłkować się okularami. .

Wzrok odpowiednio zadbany i cyklicznie kontrolowany może służyć przez wiele lat, jednak z biegiem lat mogą tracić zdolność perfekcyjnego widzenia. Ten nieunikniony proces polegający na pogorszeniu widzenia z bliska u osób powyżej 40. roku życia nazywany jest prezbiopią.

Prezbiopii nie wolno mylić z dalekowzrocznością. Dalekowzroczność może występować również u osób młodych, natomiast prezbiopia pojawia się u czterdziestolatków i powyżej tego wieku. Proces ten polega na upośledzeniu zdolności do ostrego widzenia z bliskiej odległości. Dlaczego?

W procesie widzenia bardzo dużą rolę odgrywa soczewka, znajdująca się w gałce ocznej. Soczewka załamuje promienie świetlne, zmieniając swój kształt oraz grubość, umożliwia dostosowanie ostrości widzenia do różnych odległości. Jednak z biegiem lat soczewka sztywnieje, a mięśnie pomagające w zmianie jej kształtu nie są już tak elastyczne. W związku z tym akomodacja jest osłabiona, a ostre widzenie z bliska staje się niemożliwe.

Każde soczewki, także te progresywne, powinny być indywidualnie dopasowane do trybu życia, stopnia zaawansowania i rodzaju wady wzroku. Powinien dobierać je optometrysta w konsultacji z lekarzem okulistą. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że okulary są bezpieczne dla naszego zdrowia.


Prezbiopia rozwija się długofalowo. Kłopoty pojawiają się wtedy, gdy zaczynamy mieć problemy z ostrością widzenia podczas pracy przy komputerze, czy też czytania. Specjaliści przyznają, że każda osoba w okolicach 40. roku życia zauważa u siebie silniejszą bądź słabszą postać starczowzroczności, można jednak próbować opóźnić czas pojawienia się pierwszych objawów.

Soczewki progresywne powinien nam dobierać optometrysta w konsultacji z lekarzem okulistą.


Tak zwana higiena wzroku, czyli odpowiednie ćwiczenia mięśni oczu podczas pracy przy komputerze, ochrona przed promieniami UV, unikanie używek oraz żywności zawierającej konserwanty mogą przyczynić się do zachowania dobrej kondycji wzroku na dłużej. Badania mówią też o znaczącej roli luteiny oraz antyoksydantów w opóźnianiu procesów starzenia się soczewki oka.

Jeszcze nie tak dawno osoby, u których wykryto prezbiopię musiały stosować dwie pary okularów — do bliży i do dali. Lata eksperymentów zaowocowały skonstruowaniem soczewek progresywnych, które łączyły estetyczny wygląd z funkcją okularów dwuogniskowych.

Strefa dali umiejscowiona jest w górnej części soczewki, posiada ona najszersze pola widzenia. Delikatnie obniżając wzrok w płynny sposób przechodzimy do strefy pośredniej, która zapewnia odpowiednią ostrość widzenia zarówno do pracy przy komputerze, gotowania czy też wykonywania innych czynności w odległościach od 80 cm do 2 m. Najniżej umiejscowiona jest strefa do bliży. Gwarantuje ona czytanie oraz korzystanie z urządzeń cyfrowych typu smartfon, tablet. Kr

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB