Telemedycyna dotarła do Olsztyna

2017-11-23 11:27:31 (ost. akt: 2017-11-23 12:32:41)
Telemedycyna dotarła do Olsztyna

Autor zdjęcia: materiały prasowe SPZGiChP

Zdalna Opieka Medyczna to nowoczesna forma usług telemedycznych, która pozwala na stały monitoring stanu zdrowia pacjenta, a także na wykonywanie badań profilaktycznych i kontrolnych poza szpitalem.

Telemedycyna dotarła do Olsztyna i jest stosowana obecnie np. w Samodzielnym Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc.
Metoda polega na wykorzystaniu przenośnych urządzeń medycznych, które rejestrują określone parametry życiowe. Wyniki badań transmitowane są automatycznie do bazy, gdzie poddawane są analizie. W przypadku wykrycia nieprawidłowości personel medyczny zdalnie kontaktuje pacjenta z lekarzem prowadzącym lub specjalistą, a w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia – wzywa pogotowie ratunkowe.

Telemedycyna prężnie rozwija się w Samodzielnym Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie. Na bazie, wdrażanej etapowo, kompleksowej informatyzacji szpitala, uruchomiona zostaje technologia AirView, aplikacja pozwalająca na monitorowanie leczenia pacjentów, przebywających w domu, cierpiących zaburzenia oddychania w czasie snu.

— Dzięki modułowi komunikacji bezprzewodowej funkcją AirView natychmiast udostępnia informacje i pozwala lekarzowi kontrolować, czy pacjent przebywający na leczeniu w domu przestrzega zaleceń terapii. Lekarz może sprawdzić między innymi godziny korzystania z systemu, ma też stały i bezpośredni dostęp do wszystkich informacji — wyjaśnia Irena Petryna, dyrektor SPZGiChP.


Bezprzewodowy dostęp do ustawień urządzenia zapewnia pacjentowi maksymalny komfort podczas leczenia w domowych warunkach bez konieczności rezerwowania wizyty i odwiedzin u lekarza prowadzącego.

To jednak nie wszystko. W ostatnim czasie szpital został doposażony w nowy respirator, a obecnie trwa procedura przetargowa na kolejny specjalistyczny sprzęt.
— Dzięki dotacji rządowej, nasz szpital zyska nowy, niezbędny, sprzęt medyczny: spirometr z modułem bodypletyzmografii, aparat do echokardiografii oraz kolejne trzy respiratory. Całość ma kosztować 390 tysięcy złotych, z czego 80 proc. to dotacja rządowa, zaś resztę kosztów pokryje szpital — mówi dyrektor Irena Petryna.
Kr / źródło: materiały prasowe SPZGiChP

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB