Opiekujesz osobą chorą, zaopiekuj się także sobą

2018-01-25 06:00:00 (ost. akt: 2018-01-23 11:41:15)
Opiekujesz osobą chorą, zaopiekuj się także sobą

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Osoba opiekująca się przewlekle chorym potrzebuje wsparcia w takim samym stopniu co pacjent. Opiekun, podzielając cierpienie i lęk pacjenta, zagrożony jest wieloma trudnymi, stresującymi sytuacjami. Potrzebuje wsparcia.

Jeśli w ostatnich czasach sporo mówi się o pacjentach przewlekle chorych, możliwościach pomocy, o tyle niewiele mówi się o ich opiekunach. A przecież opiekun osoby przewlekle chorej (rodzina, bliscy), podzielając cierpienie i lęk pacjenta, są zagrożeni wieloma trudnymi, stresującymi sytuacjami. Dlatego warto wiedzieć, gdzie szukać wsparcia i w jaki sposób możemy pomóc sobie w tych trudnych chwilach.

Choroba bliskiej osoby wpływa niemalże na każdą sferę życia i może zmieniać dotychczasowe relacje z otoczeniem. Jest to sytuacja bardzo stresująca dla wszystkich. Nie zawsze wiemy, jak się zachować i co robić, aby pomóc choremu.

Przede wszystkim osoby wspierające przewlekle chorego muszą uświadomić sobie, że mają prawo do przeżywania silnych emocji, takich jak złość czy gniew. Naturalne jest uczucie zmęczenia, a często nawet bezradności. Najważniejsze, aby w takiej sytuacji nie zamykać się w sobie.

Opiekując się chorym dbaj także o swój komfort psychiczny. Dzięki temu będziesz lepiej funkcjonować.


Pamiętajmy, że chory widzi frustrację swoich bliskich. Dużo łatwiej będzie nam, jeśli poszukamy pomocy na zewnątrz. Jednym może pomóc rozmowa ze specjalistą, a dla innym ukojenie przyniesie kontakt z przyjaciółmi. Opiekunowie nie mogą być skoncentrowani wyłącznie na osobie chorej i na jej leczeniu. Aby zajmować się chorym, muszą również zadbać o siebie.

Opiekując się chorym, powinieneś wiedzieć, jak w prosty sposób zadbać o swój komfort psychiczny. Dzięki temu będziesz lepiej funkcjonować na co dzień, a osoba chora nie odczuje twoich wątpliwości i obaw.

Oto kilka wskazówek, jak zadbać o siebie.
Nie zamykaj się w czterech ścianach. W chwilach zwątpienia i słabości zmiana otoczenia i kontakt ze znajomymi pomoże ci uspokoić myśli i spojrzeć na sytuację z nowej perspektywy.

Nie bój się prosić o pomoc. Zobacz, kto i w czym może ci pomóc. Czasami najprostsze czynności, takie jak zakupy, dobrze jest powierzyć drugiej osobie. Im więcej osób wokół ciebie, tym łatwiej rozdzielić zadania.


Nie rezygnuj ze swoich potrzeb. Zweryfikuj swoje najpilniejsze potrzeby i spróbuj je zaspokoić w takim zakresie, w jakim jest to możliwe w danym momencie. Będziesz spokojniejszy, jeśli podczas realizowania swoich zajęć znajdziesz zaufaną osobę, która w tym czasie spędzi czas z chorym. dbaj o siebie.

Bardziej pomożesz osobie bliskiej wówczas, gdy będziesz miał więcej siły i energii do działania. Dbałość o własne zdrowie, nierezygnowanie z przyjemności, uczestnictwo w ulubionych zajęciach, nie są zdradą wobec osoby chorej.
Dziel się swoimi przeżyciami. Czasami łatwiej jest zaakceptować pewne zachowania, uczucia, emocje podczas rozmowy z osobami, które znalazły się w podobnej sytuacji. Pomóc może uczestnictwo w stowarzyszeniach czy grupach wsparcia dla opiekunów osób chorujących. Kr
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB