Przekaż swój jeden procent

2018-02-22 06:00:00 (ost. akt: 2018-02-22 07:19:47)
Przekaż swój jeden procent

Autor zdjęcia: Pixabay.com

W zeszłym roku podatnicy z Warmii i Mazur przekazali 17 mln 394 tys. złotych z 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Z tej możliwości skorzystało 440 tys. podatników, a pieniądze wsparły potrzebujących.

Organizacje pożytku publicznego pomagają chorym lub ubogim dzieciom, osobom starszym, bezrobotnym czy niepełnosprawnym. Są też organizacje, które ratują zwierzęta, zabytki, wspierają kulturę i twórców. Dla wielu z nich środki uzyskiwane z jednego procenta stanowią być albo nie być dalszej działalności.

Już czternasty rok mamy możliwość przekazywania 1 proc. podatku dochodowego na organizacje pożytku publicznego (OPP). W ubiegłym roku w urzędach skarbowych w naszym województwie rozliczyło się 904 tys. osób. Z możliwości przekazania 1 proc. podatku skorzystało 440 tys. podatników. W ten sposób mieszkańcy z naszego regionu łącznie przekazali 17 mln 394 tys. złotych na OPP z całego kraju.

Wpisując numer KRS 0000148747 w zeznaniu podatkowym możesz przekazać 1 proc. podatku Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”. Od 2002 roku Fundacja wspiera chore i niepełnosprawne dzieci z Warmii i Mazur.


Możliwość przekazania części swojego podatku na OPP to przede wszystkim forma demokracji bezpośredniej, w której to obywatele decydują, na co mają zostać przekazane ich pieniądze. Wśród tych organizacji jest wiele instytucji związanych ze zdrowiem i profilaktyką. Często pieniądze przekazywane są na konkretne przypadki osób, których leczenie wymaga funduszy przekraczających możliwości rodziny.

Aby móc przyjmować 1 proc. podatku dochodowego, organizacja musi mieć status organizacji pożytku publicznego. Rejestr organizacji pozarządowych uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku można znaleźć na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Kto może przekazać swój podatek? — Prawo do przekazania 1 proc. przysługuje osobom, które dokonują rozliczenia na formularzach: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Wybór OPP należy do podatnika, który wpisuje w rubryce formularza rozliczeniowego numer z wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym organizacji oraz kwotę stanowiącą nie więcej niż 1 proc. podatku należnego — informuje Renata Kostowska, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

— Także podatnicy, otrzymujący od organu rentowego roczne obliczenie podatku (PIT-40 lub PIT-40A) mają możliwość przekazania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Wystarczy, że złożą do urzędu skarbowego formularz PIT-OP wskazując w nim organizację, którą chcą wesprzeć. Resztę wykona już urząd — mówi Renata Kostowska, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.


Jeżeli zapomnimy o deklaracji dotyczącej wsparcia OPP, to w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego możemy złożyć jego korektę. Naczelnik urzędu, w którym się rozliczamy, przekaże kwotę dla wskazanej organizacji.

Termin do przekazania 1 proc. podatku uzależniony jest od tego, do kiedy należy złożyć dane zeznanie podatkowe, np. osoby, które podjęły decyzję o rozliczeniu się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wybierają druk PIT-28 i składają go do końca stycznia, natomiast podatnicy, którzy dokonują rozliczenia na druku PIT-37 mają czas do końca kwietnia— przypomina rzecznika Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie. Bożena Kraczkowska
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB