Wenetoklaks będzie refundowany!

2018-12-21 18:51:06 (ost. akt: 2018-12-21 18:56:02)

Pacjenci z przewlekłą białaczką limfocytową mogą odetchnąć z ulgą. Od 1 stycznia 2019 lek ratujący życie – wenetoklaks będzie refundowany!

Hematoonkolodzy i pacjenci z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) mają powody do radości. Na Święta Bożego Narodzenia dostali prezent od Ministerstwa Zdrowia, na który czekali od wielu miesięcy. Dzięki pozytywnej decyzji MZ wenetoklaks – lek ratujący życie pacjentom z PBL – został wpisany na listę leków refundowanych.

Od 1 stycznia 2019 roku będzie finansowany ze środków publicznych w ramach programu lekowego dla pacjentów z mutacją TP53 lub delecją 17p, którzy przestali odpowiadać na ibrutynib. Wenetoklaks pozwoli przedłużyć ich życie i poprawi jego jakość.

To bardzo dobra wiadomość między innymi dla podopiecznych Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, która od wielu miesięcy działała na rzecz chorych z przewlekłą białaczką limfocytową, dla których dostęp do wenetoklaksu był ostatnią szansą na życie. Ta decyzja tym bardziej cieszy, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Pacjenci, którzy od miesięcy czekali na ten lek będą mogli spędzić je w spokoju, mając świadomość, że od 1 stycznia 2019 roku będą mogli bezpłatnie otrzymywać lek ratujący ich życie.

– Ministerstwo Zdrowia już kilka razy zapewniało nas, że pracuje nad rozwiązaniem problemów pacjentów hematoonkologicznych i dotrzymało słowa – powiedziała Aleksandra Rudnicka, rzecznik prasowy Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Z decyzji Ministerstwa Zdrowia cieszą się pacjenci z przewlekłą białaczką limfocytową.

– Czuję, że mam w tym swój mały udział, bo poruszyłem niebo i ziemię, żeby opowiedzieć ministrom, dziennikarzom i całej Polsce o naszym problemie. Nie ukrywam, że trochę mi przykro, że chorzy tacy jak ja, czyli bez delecji, czy bez mutacji jeszcze nie dostaną wenetoklaksu, ale chcę wierzyć, że to pierwszy krok Ministerstwa Zdrowia, a na kolejnej liście już będzie to leczenie dla całej naszej grupy chorych. Cieszę się, że Ministerstwo Zdrowia zobaczyło, że my pacjenci z PBL jesteśmy ludźmi z pasjami, marzeniami i planami, którzy chcą żyć. Panie Ministrze, bardzo dziękuję za tę pozytywną decyzję, na którą czekało wiele osób, mam nadzieję, że i ja otrzymam wkrótce swoją szanse na życie – mówi Ryszard Wojtyła z Lublina, pacjent z PBL.

Przewlekła białaczka limfocytowa (PBL) to najczęściej występujący nowotwór krwi, na który w Polsce choruje ok. 17 000 osób, a każdego roku diagnozuje się 1 900 nowych przypadków. 75% pacjentów nie wymaga leczenia w momencie rozpoznania, a 1/3 nigdy nie będzie go wymagała. Jednak jest też grupa pacjentów z delecją 17p lub mutacją TP53, u których choroba szybko postępuje i w pewnym momencie dostępne metody leczenia przestają być skuteczne. Jedyną szansą dla nich jest wenetoklaks, lek ratujący życie, który właśnie został wpisany na listę leków refundowanych i będzie dostępny od 1 stycznia 2019 roku. W ten sposób polscy pacjenci dołączyli do grona pacjentów innych 23 krajów europejskich, gdzie lek jest z powodzeniem stosowany od kilku lat.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB