W czym tkwi sekret żurawiny? Sprawdź, dlaczego warto ją jeść

2019-05-07 08:08:20 (ost. akt: 2019-05-07 08:12:43)

Dziś wiele osób dodaje żurawinę do deserów lub innych potraw. Jednak dawniej uznawana była za środek przeciwdziałający wielu chorobom oraz problemom z reumatyzmem, żołądkiem, jelitami, a nawet trzustką. Poznaj skrywane wartości żurawiny, która często jest tak niedoceniana.

Z czego tak właściwie składa się żurawina?


Wbrew pozorom 88% żurawiny to po prostu woda. Jednak oprócz niej można znaleźć wiele przydatnych składników takich jak przede wszystkim błonnik, witaminy B1, B2, B6, C, E oraz karoten. Jednak to nie wszystko, gdyż można znaleźć w niej także bogactwo minerałów, m.in. wapń, żelazo, magnez, sód czy potas. W dodatku stanowi źródło kwasu benzoesowego, dzięki któremu możemy mieć pewność, że owoc przez długi czas pozostanie świeży.

Jak widać, opłaca się zainwestować w żurawinę, bo nie tylko dobrze smakuje, ale przede wszystkim jest skarbnicą wartości odżywczych. Dobrym zakupem będzie zatem żurawina suszona 1 kg, gdyż starczy na długo, a poza tym w wielu miejscach opłaca się bardziej, niż kupując mniejsze ilości.

Zdrowotne właściwości żurawiny


Wspomaga serce
Żurawinę można jeść pod różną postacią — jako świeże owoce lub suszone. Alternatywą jest też sok z tego owocu. Szczególnie polecane jest picie szklanki soku z żurawiny każdego dnia przy problemach z sercem. Udowodniono, że w ten sposób zmniejsza się ryzyko zawału, dzięki podwyższeniu dobrego cholesterolu. Oprócz tego reguluje też poziom potasu, który jest dość znaczący, kiedy zależy nam na zyskaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi, a to z kolei wiąże się z prawidłowym funkcjonowaniem serca. Warto spożywać żurawinę także, zanim w ogóle pojawią się problemy z sercem. W ten sposób można zapobiec wielu różnym chorobom kardiologicznym. Warto zatem dodawać żurawinę codziennie do jedzenia i chronić serce.

Ukłon dla stomatologii
Mimo że żurawina wydaje się naprawdę niepozorna, to jednak sprawia, że regularne jej spożywanie przeciwdziała próchnicy oraz różnym chorobom dziąseł. Sprawiają, że bakterie nie przyczepiają się do zębów i dziąseł.

Ochrona przed wieloma innymi chorobami
Poza tym żurawina jest też doskonałym uzupełnieniem diety, która usuwa wodne rodniki. W ten sposób chroni nas przed wystąpieniem wielu groźnych nowotworów, ale też przeciwdziała zaćmie, reumatyzmie lub nawet Alzheimerowi. Kolejną ciekawą właściwością tego owocu jest zapobieganie występowania wrzodów.

Ochrona mózgu
Systematyczne jedzenie suszonej żurawiny lub picie soku z niej sprawia, że nasz mózg otrzymuje dodatkową ochronę, która jest niezwykle istotna. W rezultacie zabezpiecza szare komórki, przez co nie starzeją się one zbyt szybko. W ten sposób także starsze osoby mogą dłużej zachować bardzo dobrą koncentrację, lepszą pamięć i możliwość ciągłego uczenia się nowych rzeczy.

Materiał Partnera powstał we współpracy z naturalniezdrowe.pl


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB