Uwaga na zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych

2011-08-02 15:40:31 (ost. akt: 2011-08-03 15:25:01)

Zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych jest bardzo powszechną chorobą.

Uwaga na zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych

Autor: Fot. sxc.hu

Polega na częściowym lub całkowitym zamknięciu światła żyły skrzepliną śródnaczyniową, połączonym z objawami zapalenia ściany żylnej. Dzięki temu, że skrzeplina jest mocno związana ze ścianą naczynia istnieje bardzo małe ryzyko oderwania się jej i wystąpienia zatorowości płucnej. Podstawową rolę w chorobie odgrywa odczyn zapalny naczynia, obejmujący również tkanki otaczające wraz ze skórą.

Schorzenie diagnozowane jest u osób w różnym wieku, jednak najczęściej dotyka dorosłych mężczyzn. Objawy ustępują zwykle po 1 - 2 tygodniach, jednak nieleczona choroba może rozszerzyć się na układ żył głębokich.

Zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych jest mocno związane z jednoczesnym występowaniem żylaków kończyn dolnych. Nawet niewielki uraz w okolicy żylaka może doprowadzić do zapalenia.

Czynniki ryzyka:
* uraz mechaniczny lub chemiczny
* choroby krwi
* choroby o podłożu autoimmunologicznym
* uszkodzenie naczynia żylnego
* infekcje
* przyjmowanie dożylne narkotyków
* palenie papierosów
* otyłość
* rozległe poparzenia
* długotrwałe siedzenie
* ciąża
* choroba nowotworowa.

Zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych ze względu na postać kliniczną można podzielić na dwa typy:
odcinkowe zapalenie żyły odpiszczelowej
zapalenie żylakowato rozszerzonych żył.

Objawy zapalenia żył powierzchniowych są dość charakterystyczne i łatwe do rozpoznania. Pierwsze objawy to wyczuwalne stwardnienie w przebiegu żyły, ból, tkliwość i zaczerwienienie wokół niej. Pojawia się twardy i bardzo napięty powrózek, czyli żylak ze skrzepliną oraz zmieniona zapalnie tkanka podskórna. Zapalenie może dotyczyć jednego lub wielu naczyń.

Jeżeli choroba wejdzie już zaawansowane stadium pojawia się gorączka, złe samopoczucie oraz podwyższony poziom leukocytozy. Choroba często nawraca , dając okresy poprawy i nasilenia dolegliwości. Istotne jest badanie żył głębokich, gdyż w 15 – 20% zakrzepowemu zapaleniu żył powierzchniowych towarzyszy zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych.

Charakterystycznym typem zakrzepowego zapalenia jest zapalenie nawracające lub wędrujące. Polegają one na ciągłym powstawaniu zapalenia żył, ustępującym samoistnie lub po leczeniu i pojawiających się ponownie w innym odcinku tej samej żyły lub w innym naczyniu powierzchniowym. Nawroty mogą się powtarzać co kilkanaście dni lub nawet co kilka miesięcy. Takie zapalenie może sugerować tworzenie się w organizmie raka płuc, żołądka, trzustki, gruczołu krokowego i okrężnicy.

Jatrogenne zapalenie żył powierzchownych powstaje w wyniku urazów mechanicznych i chemicznych, zwłaszcza u pacjentów na oddziale intensywnej terapii oraz na oddziałach zabiegowych. Rozwija się najczęściej w żyłach kończyn górnych i jest powikłaniem nakłucia żyły lub wprowadzenia cewników lub wenflonów z pozostawieniem ich dłużej niż 72 godz. Rozwój zapalenia zależy również od sposobu wprowadzenia cewnika oraz jego zakażenia.

Najbardziej charakterystycznym objawem jest ból w okolicy cewnika, zaczerwienienie skóry oraz powrózkowate zgrubienie na przebiegu żyły. Leczenie polega na ostrożnym usunięciu cewnika, tak aby skrzeplina nie spowodowała zatoru. W profilaktyce jatrogennego zapalenia stosuje się wąskie cewniki (nie dłuższe niż 45 mm), wprowadzanie cewnika poza bezpośrednią okolicą stawu, utrzymywanie cewnika najdłużej 48 godzin.

Leczenie zakrzepowego zapalenia żył głębokich polega przede wszystkim na zwalczaniu dolegliwości oraz niedopuszczeniu do powstania zapalenia żył głębokich.

Ogólne zalecenia w leczeniu choroby:
* unieruchomienie kończyny i wypoczynek z nogami uniesionymi w górę
* stosowanie okładów rozgrzewających
* przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych
* kilkukrotne poruszanie kończyną w ciągu dnia
* używanie miejscowo maści przeciwzapalnych z heparyną


Wskazaniem do natychmiastowego zapalenia chirurgicznego jest zakrzepica obejmująca ujście żył podskórnych do układu żył głębokich. Istnieje wtedy bardzo duże ryzyko oderwania się skrzepliny i zatorowości płucnej.

źródło: Biomedical.pl/

http://m.wm.pl/2011/08/orig/clipboard01-64368.jpg

Komentarze 0 pokaż wszystkie komentarze w serwisie Coś się źle wyświetla? Widzisz błąd? Zgłoś nam to!

Dodaj swój komentarz

Najwyżej oceniani

Anna Osłowska

Ocena: +31 (oddano 51 głosów)

Beata Bajor

Ocena: +8 (oddano 10 głosów)

Irena Petryna

Ocena: +3 (oddano 13 głosów)