Skaza białkowa u dziecka

2011-08-25 12:13:16 (ost. akt: 2011-08-25 12:25:43)

Skaza białkowa, zwana inaczej atopowym zapaleniem skóry, najczęściej pojawia się między drugim, a szóstym miesiącem życia dziecka. Zdarza się również, że u niektórych dzieci występuje już od momentu narodzin.

Skaza białkowa u dziecka

Autor: dreamstime.com

Jest to uciążliwa infekcja skórna, która powoduje dyskomfort u dziecka. Skaza białkowa najczęściej pojawia się u dzieci, kiedy do diety malca zostają wprowadzane nowe pokarmy lub gdy dziecko zamiast mleka matki zaczyna spożywać sztuczne mieszanki lub mleko krowie.

Jak wygląda skaza białkowa?

Skaza białkowa przybiera formę jaskrawoczerwonej wysypki. Początkowo pojawia się na policzkach dziecka, kolejno występuje za uszami, na nogach i szyi dziecka. Małe krostki wywołane skazą po pewnym czasie pękają i zasychają. Dodatkowo są one bardzo swędzące i powodują, że dziecko drapie się. Na skutek drapania powstają rany, które mogą doprowadzić do powstania infekcji.

U większości dzieci skaza ustępuje samoistnie po 18 miesiącu życia dziecka. Zdarzają się też przypadki, że objawy są dopiero mniej dokuczliwe po 3 roku życia. Dodatkowo dzieci, u których wystąpiła skaza są bardziej podatne na wystąpienie astmy i innych chorób alergicznych.


Pielęgnacja dziecka ze skazą białkową


Pielęgnując maluszka ze skazą białkową szczególną uwagę warto zwrócić na:

Obcinanie paznokci dziecka

Jeśli dziecko będzie miało krótsze paznokcie pozwoli to na zmniejszenie ran spowodowanych drapaniem. Warto również zakładać na dłonie dziecka skarpetki lub rękawiczki przez co zminimalizuje się skutki drapania.


Krótkie kąpiele

Zapewne wszyscy wiedzą, że woda i mydło powodują wysuszenie skóry. Dlatego maluszka ciepiącego na skazę białkową nie należy poddawać długim kąpielom. Wskazane jest by kąpać malca 2 lub 3 razy w tygodniu przez 10 - 15 minut. Należy unikać kąpania dziecka w płynach do kąpieli.

Nawilżanie skóry

U dzieci cierpiących na skazę nie należy zapomnieć o nawilżaniu skóry. W tym celu warto używać nawilżających hipoalergicznych emulsji, które zaleci lekarz. Należy unikać wazeliny.

Obserwacja otoczenia

Pamiętaj, że skazę u dziecka nasila przegrzanie, wyziębienie czy suche powietrze. W związku z tym unikaj wychodzenia na pole z dzieckiem w czasie upałów lub mrozów. W domu natomiast staraj się utrzymywać stałą temperaturę powietrza nie zapominając o jego nawilżaniu.

ń Używaj ubranek z bawełny

Unikaj ubranek dla dziecka wykonanych ze sztucznych włókien i wełny, gdyż mogą podrażniać skórę dziecka. Wskazane są luźne, bawełniane ubranka, które maja korzystny wpływ na skórę malca.

Kontroluj dietę

Dieta ma również wpływ na skórę bobasa. W związku z tym postaraj się wyeliminować z jadłospisu dziecka te produkty, które pogarszają jego stan skóry.

Podejmij leczenie

Leczenie skazy białkowej zaleca się, gdy skaza ma ciągły charakter. Jeśli nie podejmie się odpowiednich środków, skóra malca może stać się szorstka, odbarwiona i popękana. Podstawową formą leczenia skazy u dziecka jest stosowanie maści lub podawanie leków antyhistaminowych łagodzących swędzenie. W przypadku infekcji skórnej konieczne jest stosowanie antybiotyków.

http://www.biomedical.pl/dziecko/skaza-bialkowa-u-dziecka-1038.html


źródło: Skaza białkowa u dzieckahttp://m.wm.pl/2011/08/orig/clipboard01-64368.jpg

Komentarze 1 pokaż wszystkie komentarze w serwisie Coś się źle wyświetla? Widzisz błąd? Zgłoś nam to!

Dodaj swój komentarz

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

 1. magda #1064859 | 37.31.*.* 24-04-2013 13:25

  skaza białkowa to nie to samo co azs, skaza to alergia pokarmowa, a azs to choroba skóry, która może wystąpić w wyniku skazy. moja córka miała skazę i azs, pila nutramigen, dostawała probiotyk latopic, stosowałam do pielęgnacji emolienty, maści itp. na szczęście większość dzieci wyrasta ze skazy około 2 roku życia, tak jak moja córka.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Najwyżej oceniani

  Anna Osłowska

  Ocena: +31 (oddano 51 głosów)

  Beata Bajor

  Ocena: +8 (oddano 10 głosów)

  Irena Petryna

  Ocena: +3 (oddano 13 głosów)