Cholesterol lubi leniwych

2011-10-14 16:40:45 (ost. akt: 2011-10-14 16:41:20)

Wokół cholesterolu narosło wiele mitów, traktujących go jako zło, które trzeba tępić. Tymczasem jest on w naszym organizmie niezbędny, problem pojawia się dopiero wtedy, gdy jest go za dużo.

Cholesterol jest niezbędnym do życia tłuszczowym związkiem chemicznym. Bierze udział w tworzeniu hormonów sterydowych, kwasów żółciowych i witaminy D, jest też ważnym składnikiem błon komórkowych. W naszym organizmie działa zarówno dobry cholesterol (HDL), jak i zły (LDL). Wysoki poziom tego dobrego nie jest problemem, wręcz przeciwnie, jest nam on potrzebny. Natomiast gdy tego złego jest za dużo, pora na zmianę przyzwyczajeń, nie tylko żywieniowych.

Wysoki poziom niewskazany
Wysoki poziom cholesterolu stał się w ostatnich latach chorobą cywilizacyjną. To on przyczynia się do powstawania wielu groźnych chorób: miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca czy udarów mózgu. Duże stężenie cholesterolu występuje u osób otyłych, zwłaszcza z otyłością brzuszną, a także u osób jedzących wysokokalorycznie, z dużą ilością cukru, słodyczy i alkoholu. Aby cholesterol nie zaczął robić spustoszenia w naszym organizmie, jego poziom należy jak najszybciej obniżyć. Najłatwiej i bez wysiłku można zacząć brać leki, jednak farmakoterapia to ostateczność — kto zacznie łykać tabletki obniżające poziom cholesterolu, będzie musiał brać je już do końca życia.

Nie bierz leków, zmień dietę
Poziom cholesterolu można obniżyć bez lekarstw, wystarczy zmienić dietę, rozstać się z używkami i zacząć prowadzić bardziej aktywny tryb życia. Właściwa dieta to podstawa profilaktyki cholesterolowej. Należy spożywać 4-5 niezbyt obfitych posiłków dziennie, o takiej samej lub zbliżonej porze. Wykluczamy tłuste mięsa i wędliny oraz pełnotłuste sery. Ograniczamy do minimum potrawy smażone w głębokim tłuszczu. Oleje, masła i margaryny dobrze jest zamienić na naturalną i dużo zdrowszą oliwę z oliwek. Podstawą naszego żywienia powinno być chude mięso, warzywa i owoce, produkty zbożowe, a do picia — niegazowana woda mineralna, herbaty ziołowe oraz 100-procentowe soki owocowe.

Dieta wspomagana aktywnością
Stosowanie zbilansowanej diety nie wystarczy, jeśli nie poprzemy jej ćwiczeniami i ruchem, najlepiej na świeżym powietrzu. Wystarczy już 20-30 minut dziennie, aby nie tylko poprawić kondycję, ale też skutecznie obniżyć cholesterol. Nie trzeba godzinami pocić się na siłowni czy resztkami sił ruszać się na aerobiku. Naszemu zdrowiu przysłużą się choćby codzienne spacery z psem, weekendowa przejażdżka rowerowa czy kupno stepera albo bieżni do ruszania się bez wychodzenia z domu. Anna Banaszkiewicz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB