Dbaj o kręgosłup, trzymaj się prosto

2011-10-19 16:13:34 (ost. akt: 2011-10-19 16:25:14)

Zaokrąglone plecy, to zazwyczaj wynik pogłębiającej się osteoporozy oraz uszkodzeń kręgów w górnej i środkowej części kręgosłupa. Czy można temu procesowi przeciwdziałać?

Zdrowy kręgosłup wymaga wysiłku. Dosłownie. Ćwiczenia fizyczne to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania schorzeniom tej części ciała. Na szczęście nie muszą być one męczące. Wprost przeciwnie — jedno z najprostszych ćwiczeń to wykonywanie na leżąco ruchu rękami, jak przy malowaniu na śniegu „aniołka“ lub przy „pajacykach“ na stojąco. Ruchy powinny być powolne i wykonywane na płaskim, stabilnym podłożu. Bardziej zaawansowana wersja ćwiczenia wykonywana jest ze specjalną rolką lub np. zwiniętym w rulon ręcznikiem czy kocem. Ćwiczyć należy ostrożnie i przerwać przy pierwszych oznakach dyskomfortu.
Osoby, które mają problem z motywacją do ćwiczeń wykonywanych w samotności, powinny wybrać się do siłowni. Praktycznie w każdej znajdzie się instruktor, który wytłumaczy, jak korzystać z konkretnych urządzeń do ćwiczeń siłowych oraz pokaże te przystosowane do wzmacniania poszczególnych partii grzbietu. Alternatywnym sposobem mogą być zajęcia pilates lub lekcje jogi. Obie te aktywności wzmacniają głównie mięśnie okolic brzucha oraz miednicy — właśnie one są podstawą prawidłowej postury, a jednocześnie pośrednio pozytywnie wpływają na ogólną sprawność fizyczną, trzymanie moczu, a nawet sprawność seksualną u mężczyzn.

Źródło witamin
Wpływ na stan kręgosłupa ma też odżywianie. W zbilansowanej diecie powinna znaleźć się wystarczająca ilość wszystkich składników odżywczych i minerałów, szczególnie ważna jest jednak witamina D. Ma ona ogromy wpływ na stan kości oraz pracę mięśni. Podobnie duże znaczenie ma wapń. Najlepiej, aby pochodził ze źródeł naturalnych. Warto więc, aby w naszym menu nie zabrakło: mleka i jego przetworów, zielonych warzyw (np. sałaty, szpinaku, kapusty), orzechów, migdałów, sardynek.

Wstań i idź
Wpływ na przyszłe zdrowie kręgosłupa mają też nasze codzienne, pozornie mało ważne czynności i przyzwyczajenia. Na przykład sposób w jaki siedzimy. Osoby, których zawód wymaga spędzania większości czasu przy biurku, powinny szczególnie dbać o zachowanie pionowej linii kręgosłupa. Oprócz tego warto zainwestować w specjalnie wyprofilowane krzesło, które zapewnia podparcie dolnej części pleców. Niezależnie od tego, raz na każde pół godziny należy wstać, rozciągnąć się, przejść lub po prostu postać chwilę. Zmiana rozkładu napięcia mięśni zapobiega pojawieniu się bólów. Krzysztof Bieniek

Dobrze wiedzieć
Utrzymujące się bóle kręgosłupa lub skrzywienia nie powinny być lekceważone. Czasem wystarczy sama zmiana nawyków, jednak najlepiej skorzystać z rady lekarza specjalisty.
Warto też odwiedzić dietetyka, który skontroluje nasz sposób odżywania i w razie potrzeby dopasuje odpowiednią dietę.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB