Pomoc dla rodzin alkoholików

2012-03-07 09:17:17 (ost. akt: 2012-03-07 09:31:47)

O zdrowieniu ze współuzależnienia, pomocy udzielonej sobie, wsparciu ze strony grupy – opowiada członkini olsztyńskiej grupy rodzinnej AL – ANON

Pomoc dla rodzin alkoholików

Autor: sxc.hu

Co to jest Al-Anon?
Przytoczę Fragment Preambuły: „Grupy Rodzinne Al-Anon są wspólnotą krewnych i przyjaciół alkoholików. Istnieją one w tym celu, aby rozwiązywać wspólne problemy poprzez dzielenie się swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją. Jesteśmy przekonani, że alkoholizm jest chorobą rodzinną i że zmiana naszego nastawienia może przyczynić się do jej wyleczenia (…)
Jedynym motywem działania w Al-Anon jest niesienie pomocy rodzinom alkoholików; realizujemy to poprzez praktykowanie Dwunastu Stopni, przez serdeczne przyjmowanie i dodawanie otuchy rodzinom alkoholików oraz rozumienie i dodawanie odwagi samemu alkoholikowi”.

Jak trafiłaś do Al-Anon?
Rozmawiałam kiedyś z kolegą - niepijącym alkoholikiem. Zapytał: „Czy wiesz, że w swoim życiu jedziesz ruchomymi schodami w dół? Możesz się zatrzymać i coś zmienić, albo spadniesz i rozbijesz głowę”.
Powiedział mi o Al-Anon i życzliwie zachęcił, bym poszła na najbliższe spotkanie. Pamiętam, że pomyślałam: „pójdę teraz albo nigdy”- postanowiłam pójść.

Jakie towarzyszyły Tobie emocje przed pierwszym mityngiem?
Mimo podjętej z determinacją decyzji, tamtego dnia miałam wiele wątpliwości. Po co ja tam w ogóle idę? To pewnie nie dla mnie? A może jestem za młoda, by mieć taki problem? Co zrobię, jeśli każą mi rozstać się z mężem? W głowie miałam mętlik. Odczuwałam strach i ogromny wstyd. Na mojej twarzy był „przyklejony uśmiech”, który pomógł mi jednak przezwyciężyć lęk.

Jak zostałaś przyjęta?
Zostałam przyjęta bardzo życzliwie. Z minuty na minutę moje obawy się rozwiewały. Prowadząca odczytała Preambułę i przywitała mnie ciepło. Zaczynałam czuć się bezpiecznie.
Niewiele pamiętam z pierwszego mitingu. Utkwiło mi jednak, że kobiety, które tam były, uśmiechały się autentycznie- też tak chciałam. I na szczęście- nikt nie udzielał mi rad- co mam zrobić. Powiedziały: „Po prostu przychodź i zobacz, czy to jest dla Ciebie”. Postanowiłam przychodzić.

Co to są hasła Al-Anon?
Hasła Al-Anon to dla mnie swoiste drogowskazy na wyboistej drodze życia. Gdy doświadczam trudnej sytuacji, to właśnie przypominają mi się krótkie hasła. Pozwalają odzyskać równowagę ducha i umysłu. W Al-Anon jest kilka haseł: „Najważniejsze najpierw”, „Żyj i daj żyć”, „Powoli lecz pewnie”, „Zostaw, oddaj Bogu”, itp. Najbardziej trafiają do mnie właśnie te dwa ostatnie.

Co to jest Dwanaście Stopni i Dwanaście Tradycji?
Podczas mityngów Al-Anon pracujemy w oparciu o Program składający się m.in. z Dwunastu Stopni i Dwunastu Tradycji Al-Anon. Stopnie mają przyczynić się do indywidualnego rozwoju, a Tradycje pozwalają utrzymać jedność w grupie.


Co Tobie daje Al-Anon?

Al-Anon pozwala mi przede wszystkim się rozwijać, zmieniać myślenie i dawne schematy, budować zdrowe poczucie własnej wartości. Pozwala dostrzec siebie i drugiego człowieka we właściwej perspektywie. Uczy przyjmowania życiowych trudności z pogodą ducha. Pomaga nabrać dystansu do problemów. Al-Anon dla mnie jest też miejscem poznawania wspaniałych ludzi, którzy się rozumieją i wspierają. Daje też szansę odnalezienia Boga - jakkolwiek Go rozumiemy.

Czy zachęciłabyś innych, by przyszli do Al-Anon?
Zdecydowanie tak. Zdążyłam się już przekonać, że Program Al-Anon naprawdę działa, jest skuteczny. Jest tam miejsce dla każdego kto zmaga się z problemem alkoholizmu bliskiej osoby (także dla mężczyzn). Dzieci i młodzież mogą uczestniczyć w spotkaniach Alateen, który jest częścią Grup Rodzinnych Al-Anon i jest oparty na podobnych zasadach.
Dziś wiem, że Al-Anon jest dla mnie. Zachęcam innych, w taki sposób jak przekonano mnie: „po prostu przychodź i zobacz czy to jest dla Ciebie”. Ja wiem, że naprawdę warto zmienić swoje życie na lepsze. A co najważniejsze- wiem, że jest to możliwe- dzięki Al-Anon.

Gdzie odbywają się spotkania?
Al-Anon jest wspólnotą światową. Mityngi Al-Anon odbywają się także w wielu miejscowościach w całej Polsce. Wykaz grup znajduje się na stronie

W Olsztynie Grupa Rodzinna Al-Anon zaprasza w każdy poniedziałek na godzinę 19.00 adres: Olsztyn ul. Jagiellońska 41 sala w piwnicy domu parafialnego przy kościele św. Józefa


Deklaracja Al-Anon:
„Niech się zacznie ode mnie
Jeżeli ktokolwiek, gdziekolwiek potrzebuje pomocy,
Niech zawsze napotka
Wyciągniętą do siebie dłoń Al-Anon/Alateen,
Niech to będzie moja dłoń”.

Więcej informacji:

Numer telefonu Regionu Warmińsko- Mazurskiego: 514 101 864
Dyżury w środy i piątki w godz. 19.00- 21.00

Dziękuję za rozmowę
Również dziękuję.


Wypowiedź anonimowa
Opracowanie - aw

Komentarze 0 pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Najwyżej oceniani

Beata Bajor

Ocena: +33 (oddano 35 głosów)

Anna Osłowska

Ocena: +22 (oddano 60 głosów)

Irena Petryna

Ocena: +3 (oddano 13 głosów)