Serce poleciało z Olsztyna do Gdańska

2010-10-18 00:00:00

W piątek 15 października śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej przetransportował serce do przeszczepu z Olsztyna do Gdańska. Lot po organ wykonano na prośbę Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na przeszczep oczekiwał 33-letni mężczyzna, pacjent Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Z informacji przekazanych przez Klinikę wynikało, że przeszczep musiał być przeprowadzony w trybie pilnym, aby mężczyzna miał szansę na dalsze, zdrowe życie.
Dawcą był młody mężczyzna, którego rodzina nie wyraziła sprzeciwu przeszczepu.

Śmigłowiec Marynarki Wojennej Mi-14PS przetransportował się z lotniska MW w Darłowie na lotnisko aeroklubu w Olsztynie, gdzie oczekiwał na zakończenie operacji pobrania organu. Mi-14PS wystartował z Olsztyna o godzinie 7.14, zaraz po przybyciu ekipy transplantacyjnej wraz z narządem do przeszczepu. Po 50 minutach lotu wylądował na lotnisku w Gdańsku Rębiechowie, gdzie na organ oczekiwała karetka transplantacyjna. Z lotniska serce zostało przetransportowane do Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego kierowanej przez prof. Jana Rogowskiego. O godzinie 08:27 organ był już w Klinice. Lekarze przystąpili do przeszczepu, który przeprowadził dr Krzysztof Roszak wraz z zespołem. Około godziny 09:45 serce zaczęło bić w ciele pacjenta.

To 15 przeszczep serca w historii Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W 6 przeszczepach pomogła Marynarka Wojenna, której lotnictwo transportowało organy do przeszczepu.



inf. prasowa
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.