Profil użytkownika Redaktor2

Hemofilia – co wiemy o tej chorobie?

Odpowiedzi na pytanie o hemofilię, postawione podczas sondy ulicznej mogą zaskakiwać. Hemofilia to choroba krwi, w której nie goją się rany, popularnie zwana białaczką… Takie stwierdzenia pokazują, że Polacy nie mają dużej wiedzy na jej temat, chociaż jest to jedna z najczęstszych skaz krwotocznych i najwcześniej rozpoznawanych chorób genetycznych. W przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat dokonał się ogromny postęp w leczeniu hemofilii. Jeszcze do 1920 r. średni czas życia pacjenta wynosił 11 lat, a obecnie jest on zbliżony do ogólnej populacji mężczyzn. Warunkiem jest jednak stały dostęp do czynników krzepnięcia, zindywidualizowanie terapii oraz odpowiednio zorganizowana opieka medyczna. O sytuacji chorych z hemofilią w Polsce dyskutowano podczas konferencji 22 stycznia w Warszawie.

Cukrzyca – Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Wyniki raportu IOZ

W Polsce ponad 21 500 osób rocznie umiera z powodu powikłań cukrzycy, wynika z raportu „Cukrzyca. Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy?” przygotowanego przez Instytut Ochrony Zdrowia - to ponad 6 razy więcej niż z powodu raka piersi . Pomimo dynamicznego wzrostu chorych na cukrzycę typu 2 oraz uznania przez Światową Organizację Zdrowia za pierwszą niezakaźną pandemię, choroba ta wciąż nie może doczekać się priorytetowego traktowania w naszym kraju. Z uwagi na rosnącą liczbę chorych, systematycznie rosną również koszty leczenia cukrzycy i jej powikłań – według prognoz, do 2030 r. wzrosną one dwukrotnie i wyniosą blisko 14 mld zł .

Wyniki raportu "Społeczny obraz cukrzycy"

W Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób, a liczba ta stale wzrasta . Rocznie z powodu jej powikłań umiera około 21 tysięcy z nich . Mimo to, nadal wielu Polaków nie potrafi wymienić poprawnie jej powikłań, a co 10. nigdy nie badał poziomu glukozy we krwi - wynika z badania „Społeczny obraz cukrzycy”, przeprowadzonego przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą w ramach kampanii „Ścigamy się z cukrzycą”.

Jak prześcignąć cukrzycę? Dalsze starania o wdrożenie Narodowego Programu Walki z Cukrzycą

W przeddzień startu 74. edycji Tour de Pologne w Urzędzie Miasta Krakowa odbyła się konferencja prasowa pod hasłem: Ścigamy się z cukrzycą. Jak przesunąć horyzonty cukrzycy w Polsce? Udział w niej wzięli m.in. zawodnicy Teamu Novo Nordisk, przedstawiciele organizacji pacjenckich oraz członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy. Oprócz dyskusji na temat roli sportu w leczeniu i profilaktyce tej choroby, goście debatowali nad poprawą sytuacji pacjentów oraz możliwymi zmianami systemowymi, m.in. wdrożeniem Narodowego Programu Walki z Cukrzycą.

Co Polacy wiedzą o cukrzycy? Rusza druga edycja kampanii „Ścigamy się z cukrzycą”

Niemal co 10. dorosły Polak nigdy nie sprawdzał poziomu cukru we krwi – wynika z badania opinii przeprowadzonego przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej „Ścigamy się z cukrzycą” . Tymczasem, na cukrzycę cierpi już niemal 3 mln z nas, a według ekspertów liczba ta będzie wzrastać. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, a także uświadamiać czym grozi nieleczona lub niewłaściwie leczona cukrzyca organizatorzy kampanii zamierzają kontynuować działania także w tym roku.

Relacja pacjent – lekarz, czyli jak skutecznie komunikować się ze specjalistą?

Prawidłowa relacja pomiędzy pacjentem a lekarzem jest ważna na każdym etapie leczenia. To w dużej mierze od specjalisty zależy, jaki stosunek chory będzie miał do swojego schorzenia, w jaki sposób przyjmie informację o diagnozie a także czy będzie chciał rozpocząć zaproponowane leczenie.

Opieka i troska, współczucie, a może „święty spokój”? Czego oczekuje od nas partner, gdy choruje na przeziębienie lub grypę?

Okres zimowo-wiosenny to czas, w którym z dużym prawdopodobieństwem zmierzymy się z infekcją wirusową swoją lub swojego partnera. W jaki sposób choroba wpływa na nasze relacje? Jakie leki polecić bliskiej osobie, aby szybko stanęła na nogi? I czego oczekujemy od partnera, gdy jesteśmy przeziębieni?

Chemia pożądania, czyli jak hormony wpływają na libido kobiety

Do czego potrzebne są nam hormony? Jaki wpływ mają na kobiecy organizm? W którym okresie życia oddziałują na nas najmocniej? Czy od poziomu hormonów zależy nasze pożądanie? Które z nich potęgują nasz apetyt na seks?

Nasze libido to wypadkowa wielu czynników. Jego poziom zależy od stanu...

Antykoncepcja w pigułce – jak tabletki hormonalne wpływają na wygląd i zdrowie kobiety?

Współczesne kobiety postawiły antykoncepcji hormonalnej bardzo wysoką poprzeczkę. Oczekują od niej już nie tylko wysokiej skuteczności, bezpieczeństwa i komfortu stosowania, ale też dodatkowych, pozaantykoncepcyjnych korzyści. Dobrze dobrane tabletki mogą znacznie więcej niż tylko zapobiegać ciąży. O hormonach w pigułce i ich pozytywnym wpływie na organizm kobiety rozmawiamy z ekspertem portalu „Zdrowa ONA”, ginekologiem, prof. Grzegorzem Jakielem.

Nowe dane przedstawione w trakcie EULAR 2016 (Europejskiego Kongresu Reumatologicznego) wskazują na bezpieczeństwo i skuteczność biopodobnych leków Biogen – antagonistów TNF

Dane wskazują na bezpieczeństwo i skuteczność zamiany leków Enbrel® na BENEPALI® oraz Remicade® na FLIXABI®

9 czerwca 2016 r. - Firma Samsung Bioepis, joint venture Samsung BioLogics i Biogen (NASDAQ: BIIB) przedstawiła dane wskazujące na porównywalną skuteczność, bezpieczeństwo i immunogenność...

« Pierwsza « Poprzednia 1 2 Następna » Ostatnia »