Gdy świat się chwieje, czyli zespół wędrujących otolitów

2011-06-09 00:00:00

Lekkie zawroty głowy po nagłej zmianie pozycji czy zejściu z karuzeli miewa każdy z nas. Jeśli jednak cały świat wiruje bez wyraźnej przyczyny, warto poszukać pomocy lekarza. Mogą to być wędrujące otolity.

Nie warto czekać, aż dolegliwości same ustąpią. Karuzela przed oczami może trwać miesiące, a nawet lata, skutecznie utrudniając codzienne funkcjonowanie i wykonywanie prostych czynności. Zaburzenia równowagi objawiają się na różne sposoby. Czasem są to silne zawroty głowy podczas wykonywania konkretnych ruchów, ziemia ucieka nam spod nóg i odczuwamy nieustanne wirowanie, połączone z oczopląsem, zaburzeniami słuchu i bólami głowy. Czasem zawroty dają o sobie znać, gdy zwieszamy głowę w dół, przekręcamy się z boku na nok czy szybko wstajemy z łóżka. Dolegliwości nie trwają długo, ale są bardzo intensywne. Winowajcami są wędrujące otolity, o których istnieniu większość z nas nie ma bladego pojęcia.

Cenne kryształki czasem się kruszą
Otolity to kryształki węglanu wapnia, zwane też kamyczkami błędnikowym, umieszczone w specjalnym narządzie w naszym uchu. Choć niewielkie, mają ogromne znaczenie — pozwalają na utrzymanie równowagi przy gwałtownych zmianach pozycji. Otolity czasem się kruszą, a ich luźne kawałki przemieszczają się podczas ruchów głową i podrażniają błędnik. To właśnie ich wędrówka powoduje dolegliwości w postaci zawrotów głowy i zaburzeń równowagi. Leczenie jest zależne od stopnia nasilenia objawów. W łagodnym napadowym zawrocie głowy stosuje się manewry uwalniające, rehabilitację, wspomaganą niekiedy farmakoterapią. Jeśli to nie pomoże, konieczne jest leczenie operacyjne.

Poznaj przyczyny, wyleczysz objawy

Świat wiruje nie tylko z powodu pokruszonych otolitów. Przyczyn zaburzeń równowagi i częstych zawrotów głowy może być wiele. Czasami wystarczy proste badanie, pozwalające postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia. — Zapalenie błędnika oraz nerwu przedsionkowo-ślimakowego — może być powikłaniem np. po grypie. Powoduje gwałtowne zawroty głowy, nudności i wymioty, które trwają kilka dni. Leczy się je zwykle antybiotykami, czasem sterydami. Czasem konieczna jest rehabilitacja, która uczy zachowywania równowagi poprzez ćwiczenia głowy i ciała. — Uszkodzenie błony bębenkowej — powoduje zawroty głowy, gdy do ucha środkowego dostanie się chłodne powietrze lub woda. Pomóc może zatykanie lub zasłanianie uszu przed kąpielą czy spacerem na mrozie. — Choroba Meniere''a — polega na gromadzeniu się w uchu wewnętrznym nadmiernej ilości płynu. Powoduje on nudności, zawroty głowy, szumy w uszach oraz upośledzenie słuchu. Pomóc mogą leki moczopędne, antyhistaminowe lub steroidy oraz unikanie soli w diecie. Czasem potrzebna jest operacja, a nawet usunięcie błędnika. — Nerwiak nerwu słuchowego — to łagodny nowotwór, powodujący upośledzenie słuchu, szumy w uszach, zaburzenia równowagi. Leczy się go wyłącznie operacyjnie.
Anna Banaszkiewicz
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.