Wiosenna „bomba“ pyłkowa wybuchnie później, ale silniej

2013-04-09 12:43:26 (ost. akt: 2013-04-09 12:51:23)

„Spóźniony zapłon” tegorocznej wiosny to niezbyt dobra wiadomość dla polskich alergików. Okres pylenia najbardziej uczulających drzew będzie krótszy, ale za to dużo intensywniejszy niż rok temu.

– Ponieważ mróz powstrzymał pylenie, ocieplenie, które wkrótce nastąpi, spowoduje bardziej skondensowany i gwałtowny wybuch pyłków. Będzie on dużo cięższy do zniesienia dla osób na nie uczulonych – ostrzega prof. Krzysztof Buczyłko, alergolog, kierownik NZOZ Centrum Alergologii w Łodzi.

Rok temu pyłki drzew „zaatakowały“ najsilniej 22 marca. W ciągu jednego miesiąca do izby przyjęć szpitali i do poradni specjalistycznych trafiło, w zależności od placówki, nawet do tysiąca pacjentów z nagłym atakiem alergii wywołanym uczuleniem na pyłki drzew. Wielu z nich było przekonanych, że ma objawy ostrej infekcji wirusowej.

W najbliższych dniach nasili się pylenie leszczyny i olszy, potem przyjdzie czas na brzozę, a w maju na trawy, które obok bylicy i roztoczy uczulają w Polsce najczęściej.

Jeśli zatem takie objawy jak: uporczywy kaszel, kichanie, cieknący, nie dający się powstrzymać katar lub zatkany nos, swędzące, łzawiące i zaczerwienione oczy pojawiają się u ciebie niespodziewanie co roku, właśnie na wiosnę, to powinieneś udać się do specjalisty. Żeby zapobiec ostrej reakcji alergicznej, trzeba jeszcze przed „atakiem” pyłków rozpocząć odczulanie, czyli skuteczne leczenie alergii. W trakcie okresu pylenia roślin, na których pyłki jesteśmy uczuleni, możemy otrzymać tylko doraźne leki przeciwalergiczne, które jedynie złagodzą objawy, ale nie wyleczą przyczyny alergii. Oznacza to, że w następnym sezonie czeka nas ten sam problem.

Zdaniem specjalistów konsekwencje nieleczonej alergii mogą być bardzo poważne.

- Problem w tym, że tak jak w przypadku wielu innych chorób, alergia o przebiegu łagodnym może rozwinąć się w ciężką, a stąd już blisko do poważnych chorób układu oddechowego, które, jak wynika z badań, mogą prowadzić nawet do przedwczesnych zgonów – mówi prof. Piotr Kuna, alergolog, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Łodzi. Jeśli więc nie rozpocząłeś odczulania przed tegorocznym sezonem, to możesz to zrobić jesienią, po zakończeniu okresu pylenia roślin i dzięki temu nawet 2,5 krotnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia astmy alergicznej. Nowoczesną, bezinwazyjną metodą odczulania są szczepionki podjęzykowe podawane w kroplach lub tabletkach. Do niedawna w Polsce dostępne były tylko szczepionki w zastrzykach, które wymagają comiesięcznej wizyty u lekarza przez cały okres odczulania (średnio ok. trzech lat).- Udowodniono, że immunoterapia podjęzykowa jest bardzo skuteczna, szczególnie w przypadku leczenia pacjentów uczulonych na pyłki roślin. Jest to metoda dla wszystkich alergików, świetnie sprawdza się u dzieci i osób aktywnych, które nie mogą pozwolić sobie na ograniczenia związane z odczulaniem w zastrzykach. Pacjent stosuje szczepionkę samodzielnie w domu, pozostając w kontakcie z alergologiem, który nadzoruje leczenie - mówi prof. Piotr Kuna. Dodaje, że w krajach, w których szczepionki podjęzykowe są szeroko stosowane i uzyskały refundację (w Polsce nadal jej nie mają) znacznie zwiększyła się liczba leczonych pacjentów. Francja, Hiszpania, Włochy, Holandia, czy nasi sąsiedzi: Czechy i Słowacja, preferują metody podjęzykowe. W Polsce odczulające szczepionki podjęzykowe stosuje się wciąż jeszcze w bardzo małym zakresie.

Co to jest alergia?


Alergia – inaczej uczulenie, to nadwrażliwość organizmu i jego nadmierna reakcja na różne substancje białkowe (alergeny) z naszego otoczenia, które są obojętne dla zdrowia i nie stanowią zagrożenia dla osób nieuczulonych. U alergików substancje te są traktowane przez układ odpornościowy jak nieprzyjaciel. Organizm w kontakcie z nimi uruchamia więc mechanizmy alergii i pojawiają się objawy choroby. Choroba alergiczna może rozpocząć się w każdym wieku.


Objawy alergii

Alergia może się przejawiać objawami ze strony: 
- układu oddechowego: uczucie duszności, kaszel, świszczący oddech;
- nosa: kichanie, cieknący, zatkany nos;
- oczu: swędzenie, zaczerwienienie, łzawienie;
- skóry: zaczerwienienie, pokrzywka, obrzęk, świąd;
- układu pokarmowego: biegunka, bóle brzucha

Leczenie alergii
Odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa jest obecnie najskuteczniejszą metodą walki z alergią. To jedyny przyczynowy sposób leczenia alergii dostępny we współczesnej medycynie.
Odczulanie podjęzykowe jest nowoczesną metodą immunoterapii, której skuteczność i bezpieczeństwo zostały potwierdzone klinicznie. Stosowane jest u dorosłych i dzieci od 5-go roku życia.
Alergen w postaci kropli lub tabletek podaje się na błonę śluzową pod językiem. Tego typu odczulanie pacjent może prowadzić w domu, poza gabinetem lekarskim. Rano, na czczo dawkę kropli lub tabletkę nanosi się na błonę śluzową pod językiem. Szczepionkę należy przetrzymać w tym miejscu przez 2 minuty i następnie połknąć.


Krople nanosi się pod język przy użyciu specjalnego dozownika, który umożliwia łatwe i precyzyjne odmierzenie dawki szczepionki. Szczepionkę należy przechowywać w lodówce w temperaturze 2-8°C.

Tabletki to dziś najnowocześniejsza forma odczulania, dostępna tylko w przypadku uczulenia na pyłek traw. Wkłada się je bezpośrednio pod język. Ponieważ nie trzeba ich przechowywać w lodówce, są idealnym rozwiązaniem dla osób, które często podróżują.

Immunoterapia podjęzykowa składa się z dwóch etapów

1. Leczenia wstępnego, czyli przyjmowania codziennie coraz większych dawek alergenu aż do osiągnięcia dawki maksymalnej, odpowiedniej dla danego pacjenta. Ten etap trwa kilka dni: zwykle 9 -11 dla kropli i 3 dla tabletek. Pierwsza dawka kropli lub pierwsza tabletka powinna być przyjęta w gabinecie alergologa.
2. Leczenia podtrzymującego, czyli regularnego przyjmowania, zwykle codziennie, ustalonej dawki maksymalnej.

W przypadku alergenów całorocznych (np. roztocza ) leczenie musi być kontynuowane przez cały rok. W przypadku alergii sezonowej (na pyłek traw, drzew, chwastów) odczulanie podjęzykowe, może być prowadzone sezonowo, kilka miesięcy w roku. 
Aby odczulanie było skuteczne musi trwać minimum 3 lata (odczulanie całoroczne np. na roztocze) lub 3 kolejne sezony (odczulanie okołosezonowe np. na pyłek traw).Źródło: Biuro prasowe odczulanie.info

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB