Ostry robaczek

2014-09-22 08:00:00 (ost. akt: 2014-09-18 13:29:44)

Zapalenie wyrostka robaczkowego może wystąpić u człowieka w każdym wieku, zwykle między 5. a 40. rokiem życia i należy do najczęstszych ostrych chorób jamy brzusznej.

Atak wyrostka zwykle zaczyna się bólami brzucha, często w okolicy pępka, którym towarzyszą nudności, nierzadko wymioty. W ciągu następnych godzin bóle te zmieniają swe początkowe umiejscowienie i przechodzą w okolicę prawego dołu biodrowego. Stają się wówczas ostrzejsze i wyraźniejsze.
Narastanie dolegliwości bólowych sprawia, że chory najchętniej leży z podkurczonymi nogami lub na prawym boku. Temperatura ciała podnosi się stopniowo, nie przekraczając 37,5-38 stopni C.

U dzieci inaczej
Należy pamiętać, że objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego bywają niekiedy różne i odbiegają od wyżej omówionych. Przebieg choroby, np. u dzieci, bywa często niezwykle gwałtowny, zaś u osób starszych, mimo zaawansowania procesu chorobowego, objawy są często słabe.

Leczenie
Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego wymaga leczenia operacyjnego. Jeżeli zaobserwujemy objawy sygnalizujące tę chorobę, należy wezwać pogotowie ratunkowe. Nie wolno podawać środków przeczyszczających, ani też stosować ciepłych okładów na brzuch. W czasie oczekiwania na lekarza lub pogotowie można choremu położyć na prawym biodrem zimny okład lub worek z lodem. kr

Operacja

O operacji decyduje chirurg. To on oceni bolesność i albo zakwalifikuje pacjenta do zabiegu, albo umieści go w szpitalu na obserwacji lub też zleci dodatkowe badania, które wykluczą inne schorzenia.
Wyrostek jest wycinany całkowicie.
Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Szwy zdejmuje się po około 7 dniach od zabiegu.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB