Zimowy atak roztoczy

2015-01-17 10:00:00 (ost. akt: 2015-01-16 11:54:17)
Wietrzenie mieszkania niestety nie uchroni nas przed roztoczami.

Wietrzenie mieszkania niestety nie uchroni nas przed roztoczami.

Autor zdjęcia: freeimages.com

Zimą nasze mieszkania stają się prawdziwym rajem dla roztoczy. Ich kolonie najntensywniej rozwijają się w naszych dywanach, wykładzinach, tapicerkach mebli i pościeli. Uwielbiają ciepło i wilgoć, ale niestraszne im też wietrzenie. Jak się ich pozbyć i czy można leczyć alergię na roztocza?

Domowe sposoby walki z roztoczami, takie jak wietrzenie czy pranie, nie są tak bardzo skuteczne jak sądziliśmy. W taki sposób pozbywamy się niewielkiej liczby roztoczy — na tyle niedużej, że nie ma to żadnego wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie.

Domowe hodowle roztoczy

Roztocza mieszkają z nami — w związku z tym także uczulają nas — przez cały rok. Dlaczego więc szczególnie dokuczliwe stają się zimą? Największy wpływ ma na to ogrzewanie. Lubisz odkręcać gałki kaloryferów na najwyższy stopień, a dodatkowo jeszcze zawieszasz na nich nawilżacze powietrza (żeby nie było zbyt sucho)? Robiąc to, najprawdopodobniej zakładasz właśnie wzorcową kolonię roztoczy. Temperatura powyżej 25 stopni C i wilgoć powyżej 80 proc. to idealne warunki do rozwoju tych pajęczaków.
A właśnie takie kolonie stają się fabryką białek, które wywołują reakcję alergiczną. Miliony roztoczy skupionych w kolonie usychają na skutek ciepła i rozpada ją się w pył, który zawiera uczulające białka. Kiedy wdycha go osoba uczulona, następuje reakcja alergiczna, zaostrzają się stany zapalne uszu i oczu.
Dlatego osoby uczulone, powinny starać się w sezonie grzewczym utrzymać w mieszkaniu warunki, które nie sprzyjają rozwojowi roztoczy, czyli temperaturę ok. 25 stopni Celsjusza i wilgotność poniżej 40 procent.

Leczenie jak najwcześniej

Nasilona alergia na roztocza może męczyć przez cały okres grzewczy, nawet do marca. W tym czasie nie powinno się rozpoczynać leczenia, ale możemy się do niego przygotować. Alergolodzy rozważają immunoterapię, kiedy pacjent spełnia wszystkie kryteria, czyli ma objawy kliniczne oraz udowodnioną tzw. alergię IgE - zależną (potwierdza się ją za pomocą testów na skórze i testów krwi).
Odczulanie w przypadku alergii na roztocze przynosi rezultaty w ok 73 procent pacjentów, czyli jest bardzo skuteczne. Następuje poprawa jakości życia, a pacjenci mówią, że wreszcie mogą oddychać przez nos, że odzyskali węch, mogą wreszcie normalnie funkcjonować w pracy czy w szkole.
Kiedy rozpocząć odczulanie? Zdaniem lekarzy — jak najwcześniej. Filozofia immunoterapii jest taka: im wcześniej zaczynamy działać, tym wcześniej przestają się utrwalać nieprawidłowe mechanizmy obronne organizmu i szybciej uzyskujemy tolerancję na to, co nas uczula.
Przyjmuje się, że dolna granica wieku pacjenta to 5 lat. Cały proces odczulania trwa ok. 5 lat, ale po jego zakończeniu pacjenci zostają uwolnieni od objawów nawet na ponad 10 lat.

Czym jest odczulanie?

Sednem procesu odczulania jest wykorzystanie do zwalczenia alergii tej samej substancji (alergenu), która ją powoduje. Choremu podaje się alergen, na który jest uczulony, w zwiększanych stopniowo dawkach.
W kolejnym etapie osoba uczulona regularnie przyjmuje optymalną dawkę alergenu, a organizm oswaja się z nim i przestaje traktować go jak wroga. Mechanizm alergii zostaje wygaszony, objawy zmniejszają się, a czasem ustępują całkowicie. Najnowocześniejszą metodą odczulania jest dziś bezinwazyjna szczepionka podjęzykowa w postaci kropel lub tabletek. Stosowane jest u dorosłych i dzieci od 5-go roku życia. Alergen w postaci kropli lub tabletek podaje się rano na czczo na błonę śluzową pod językiem. Szczepionkę należy przetrzymać w tym miejscu przez 2 minuty i następnie połknąć. Odczulanie tego typu pacjent może prowadzić w domu. Krople nanosi się pod język przy użyciu specjalnego dozownika, który umożliwia precyzyjne odmierzenie dawki szczepionki. Tabletki (w przypadku uczulenia na pyłek traw) wkłada się je bezpośrednio pod język. abc

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB