Cukrzyca to podstępna choroba, która wiąże się z wieloma komplikacjami. Z jednej strony są to powikłania odległe, takie jak zawał, udar mózgu, retinopatia czy nefropatia, z drugiej strony powikłania ostre, najczęściej związane z zastosowanym leczeniem. Jednym z takich powikłań jest hipoglikemia, czyli stan niedocukrzenia organizmu, który — w przypadku braku interwencji — może doprowadzić do ataku drgawek, śpiączki, a nawet śmierci.
Brak rozpoznania i szybkiego podjęcia działań zapobiegających może doprowadzić do utraty przytomności, drgawek a nawet śpiączki. Ponadto, nawracające epizody niedocukrzenia niosą za sobą ryzyko w ujęciu długofalowym — pogarszają sprawność umysłową oraz są niebezpieczne dla serca. Co więcej, każda kolejna ciężka hipoglikemia przyczynia się do obniżenia zdolności odczuwania objawów ostrzegawczych.
Hipoglikemia stanowi zagrożenie również w czasie snu. Jako grupę szczególnie narażoną na jej wystąpienie należy wskazać pacjentów podejmujących wytężony wysiłek fizyczny w ciągu dnia oraz spożywających zbyt niską porcję węglowodanów na kolację. Wielokrotnie osoby doświadczające nocnych hipoglikemii nawet nie są świadome ich wystąpienia.
W uniknięciu niedocukrzenia kluczową rolę odgrywa regularna samokontrola, a więc pomiar poziomu cukru w różnych sytuacjach — nie tylko na czczo ale także po posiłku, czy przed snem. Należy również zwrócić uwagę na odpowiednią dietę, prawidłowo rozplanowany wysiłek fizyczny, a także na rodzaj stosowanej terapii.
Leki nowoczesne bardziej skuteczne
abc
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez