Rak prostaty - ryzyko rośnie po czterdziestce

2015-01-18 10:00:00 (ost. akt: 2015-01-16 15:39:15)

Rak prostaty jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Jego wykrycie i wyleczenie we wczesnym stadium jest trudniejsze niż w przypadku nowotworów u kobiet - panowie bowiem wykonują badania profilaktyczne dużo rzadziej niż panie.

Rak prostaty (gruczołu krokowego) jest na drugim miejscu pod względem zapadalności i umieralności na nowotwory u mężczyzn. W Polsce w ostatnich 10 latach liczba chorych podwoiła się.

Wiek i obciążenie genetyczne

Głównymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na raka prostaty są uwarunkowania genetyczne oraz wiek mężczyzny. U panów przed 40. rokiem życia nowotwór ten występuje dość rzadko, natomiast po tej granicy wiekowej ryzyko zachorowania z każdym rokiem rośnie. Średni wiek chorych, u których diagnozuje się raka prostaty, to powyżej 70. roku życia. Szczególnie dbać o własne zdrowie i regularnie badać się powinni panowie, u których w najbliższej rodzinie były przypadki zachorowań na raka gruczołu krokowego — na przykład chorował ojciec, dziadek lub brat. Wtedy ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej rośnie kilkakrotnie.

Nie wszystkie objawy są charakterystyczne

Najczęstszymi objawami raka prostaty są trudności w oddawaniu moczu oraz częstomocz. Takich objawów nie należy bagatelizować i zrzucać ich na karb wieku. Jeżeli objawy utrzymują się przez dłuższy czas, koniecznie trzeba wybrać się na badanie do urologa. Czasami rosnący guz nie daje jednak charakterystycznych objawów, a do diagnozy prowadzą symptomy dodatkowe, związane z naciekaniem nowotworu okolicznych tkanek lub z przerzutami do kości i węzłów chłonnych. Może więc być też tak, że pierwszym objawem raka prostaty będzie niedokrwistość lub silne bóle kości.

Badania raz w roku

Szansę na pełne wyleczenie raka prostaty zwiększa wczesne wykrycie choroby. A to w przypadku panów bywa trudne — bardzo często bagatelizują oni pierwsze niepokojące symptomy i przechodzą nad nimi do porządku dziennego. Do lekarza trafiają dopiero wtedy, gdy objawy utrudniają codzienne funkcjonowanie. A wtedy stadium zaawansowania nowotworu może być już znaczne. Dlatego każdy mężczyzna po 45. roku życia powinien regularnie, przynajmniej raz w roku badać się u urologa. Panowie genetycznie obciążeni rakiem stercza większą dbałość o własne zdrowie powinni wykazać już po ukończeniu 40 lat.

Istotne stężenie PSA

Skutecznym badaniem profilaktycznym jest też wykonanie badania krwi, by określić poziom PSA, czyli antygenu specyficznego dla prostaty, którego podwyższony poziom może wskazywać na zmiany chorobowe w obrębie prostaty dużo wcześniej niż pojawią się jakiekolwiek dolegliwości. Oczywiście, podwyższone stężenie PSA nie jest równoznaczne z chorobą nowotworową, natomiast jest sygnałem do podjęcia dalszych badań diagnostycznych.
abc

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB