Zmęczenie objawem choroby?

2015-01-13 14:05:47 (ost. akt: 2015-01-13 14:05:36)

Jesienne przesilenie sprawia, że jesteśmy ospali, senni, bez energii. Jest to normalny objaw braku słońca i coraz krótszych dni. Ale nie zawsze — w przypadku kiedy niezdefiniowane zmęczenie trwa dłużej niż miesiąc oraz towarzyszą mu dodatkowe objawy, należy zastanowić się, czy nie jest ono sygnałem choroby.

Nie od dziś wiadomo, że jesienny spadek formy może być wynikiem zmieniającej się pogody. Dlatego co roku zmiana temperatury znacznie wpływa na nasze samopoczucie, a tym samym odczuwanie zmęczenia. Jednym z czynników wpływających na poziom naszej energii jest ograniczona ilość słońca. Krótsze dni, dzień spędzany w budynkach przy sztucznym oświetleniu oddziałują na wzrost produkcji melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za regulację naszego zegara biologicznego.
Melatonina wprowadza nasz organizm w senność, dlatego jesienią, kiedy jest mniej słońca blokującego jej produkcję, czujemy się bardziej ospali. Takie jesienne zmęczenie możemy zniwelować poprzez odpowiednią dietę, bogatą w pełnowartościowe produkty oraz przez aktywność fizyczną. Nie bójmy się spacerów, gdy za oknem kiepska pogoda — nawet przy pochmurnym niebie doskonale się dotlenimy, a przy okazji zahartujemy przed zimowymi chłodami.
Jeśli jednak jesień powoli zamieni się w zimę, a zmęczenie nie minie, warto przyjrzeć się, czy oprócz braku energii nie mamy innych objawów.
Zdarza się bowiem, że odczuwane przez nas znużenie w połączeniu z innymi symptomami może dotyczyć chorób takich jak :
• Cukrzyca, która poza zmęczeniem wywołuje wzmożone pragnienie, szybki spadek masy ciała oraz częstomocz.
• Niedoczynność tarczycy, której objawami są również m.in. przybieranie na wadze, uczucie zimna, sucha i szorstka skóra, łamliwe włosy i paznokcie.
•Nowotwór, któremu towarzyszy utrata masy ciała i apetytu, nietypowe bóle i obrzęki nie tylko kończyn.
•Nieuzasadnione zmęczenie jest również jednym z pierwszych objawów stwardnienia rozsianego (SM), któremu często towarzyszą takie symptomy jak nadwrażliwość na ciepło, drętwienie lub drżenie kończyn czy zaburzenia pracy zmysłów. abc

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB