Woda dla mamy

2015-01-16 10:00:00 (ost. akt: 2015-01-16 15:42:20)

Każda przyszła mama wie, że podczas ciąży powinna odżywiać się dla dwojga. Jednak równie ważne, jak prawidłowe odżywianie jest też picie właściwej wody. Zwykła przegotowana woda z kranu to zdecydowanie za mało.

Picie wody jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju organizmu. Często zapominamy o regularnym dostarczaniu wody do naszego ciała i pijemy tylko wtedy, kiedy odczuwamy pragnienie. Jest to błędne postępowanie, ponieważ woda pełni wiele istotnych funkcji. Każda matka podczas ciąży musi zadbać o odpowiednie nawodnienie swojego organizmu.
Liczne badania wykazują, że woda reguluje wszystkie procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie. Na prawidłową podaż tego składnika diety muszą zwrócić uwagę szczególnie kobiety spodziewające się dziecka.
Zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników. Są nimi przede wszystkim: wiek, płeć, stan fizjologiczny, aktywność fizyczna, temperatura oraz wilgotność powietrza. Średnie dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi od 1,5 do 2,5 l na dobę. A podczas ciąży to zapotrzebowanie wzrasta. Zalecane jest, aby kobiety spodziewające się dziecka spożywały od 2,3-2,7 l wody dziennie, aby utrzymać prawidłowy bilans wodny w organizmie.

Woda wodzie nierówna

Woda jest bardzo ważnym składnikiem diety, dlatego należy dokonać odpowiedniego wyboru. Trzeba zwrócić uwagę na jej zawartość, ponieważ nie służy ona tylko ugaszeniu pragnienia, ale także zawiera wiele pierwiastków, które regulują gospodarkę elektrolityczną.
Kobietom w ciąży zaleca się picie wody mineralnej niegazowanej. Zależnie od zapotrzebowania organizmu musi być ona bogata w magnez, wapń lub jod.

Magnez dobrze wchłaniany

Magnez odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwoju płodu. Uczestniczy on w wielu funkcjach przebiegających w organizmie, a jego niedobór może skutkować np. skurczami mięśni macicy, których konsekwencją czasem jest poronienie lub wcześniejszy poród. Odpowiednia zawartość tego minerału w diecie matki wpłynie na prawidłowy rozwój kory mózgowej dziecka. Przyszłe mamy potrzebują 450 mg magnezu na dobę, czyli o ok. 50 procent więcej niż wynosi norma dla dorosłej kobiety. Pierwiastek ten jest najlepiej wchłaniany przez organizm, gdy znajduje się w wodzie.

Wapń na układ kostny

Kolejnym składnikiem, na który przyszłe mamy powinny zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią wodę, jest wapń. Wpływa on m.in. na budowę układu kostnego płodu. Jego niedostateczna ilość może w późniejszym okresie być przyczyną osteoporozy lub krzywicy u dzieci.
Niedobór wapnia często też jest widoczny u kobiet w ciąży w postaci postępującej próchnicy zębów, ponieważ znaczną jego część pochłania rozwijający się nowy organizm. Zapotrzebowanie przyszłych matek na wapń wynosi ok. 2000 mg na dobę, zatem jest dwukrotnie większe niż norma.

Woda bogata w jod

Jod jest niezbędnym pierwiastkiem do prawidłowego rozwoju organizmu. Szczególnie kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią powinny zadbać o przyswajanie odpowiedniej ilości tego składnika. Zwiększa on odporność organizmu matki oraz dziecka, chroni przed infekcjami, a także wpływa na pracę mózgu.
Warto wiedzieć, że w I trymestrze ciąży tarczyca produkuje u kobiet o 30 procent więcej hormonu tyroksyny, a w II i III trymestrze o 50 procent więcej niż wynosi norma u przeciętnego człowieka. Do wytworzenia tyroksyny potrzebny jest jod. Kobiety w ciąży często lekceważą niedobór tego pierwiastka w swojej diecie i zapominają o jego znaczącym wpływie na rozwój dziecka, zarówno fizyczny jak i psychiczny.
Przyszłe mamy, dbając o siebie i swoje dzieci, muszą zwrócić uwagę, jaką wodę wybierają. Powinna ona być bogata w minerały, które są konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a także płodu. Zależnie od zapotrzebowania organizmu na dany składnik należy wybrać wodę, której zawartość jest wzbogacona o niezbędny pierwiastek. Picie wody zawierającej magnez, wapń lub jod sprawi, że możemy uniknąć problemów wynikających z niedoboru danego minerału w organizmie, a jedną z form jest picie odpowiedniej wody.
Przyszłe mamy muszą też pamiętać, że należy unikać picia napojów energetycznych, zbyt dużych ilości napojów gazowanych, mocnej czarnej herbaty, a także kawy. Kofeina usuwa składniki odżywcze, np. magnez oraz może przyczynić się do odwodnienia organizmu. abcŹródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB