Zdrowe, smaczne, kiszone

2015-01-13 14:14:59 (ost. akt: 2015-01-13 14:15:02)

Wczesna jesień obfituje w dary pola i ogrodu. Warzywa i owoce wekujemy, mrozimy i przetwarzamy na wiele sposobów. Kapustę i ogórki warto też ukisić — to nie tylko dobry pomysł na szybką surówkę, ale też sposób na dostarczenie organizmowi mnóstwa witamin w zimie.

Choć w Polsce najpopularniejsze są kiszone ogórki i kapusta, tak naprawdę kisić można niemal wszystkie inne warzywa: cebulę, czosnek, cukinię, paprykę, kukurydzę, pomidory, oliwki, kalafiora. Niektóre gospodynie domowe kiszą też grzyby, a nawet jabłka i śliwki. Takie kwaszone owoce doskonale sprawdzają się w połączeniu z daniami mięsnymi.
Kiszonki są źródłem wielu cennych witamin i minerałów. Kiszona kapusta to prawdziwa bomba witaminowa — zawiera witaminę C, B6, B12 oraz K. Ma też sporo potasu, wapnia, cynku i żelaza. Kiszone ogórki mają natomiast wiele potasu, magnezu i beta-karotenu. Są dużo bardziej wartościowe niż świeże, surowe ogórki, które mają niewiele witaminy C, za to sporą dawkę enzymu o nazńwie askorbinaza. Jest to substancja, która rozkłada witaminę C. To dlatego podczas robienia sałatek trzeba uważać, by nie łączyć świeżych ogórków z warzywami bogatymi w witaminę C. Tymczasem w ogórkach kiszonych tego enzymu nie ma, jest bowiem rozkładany w kwaśnym środowisku.
Kiszonki to też świetne rozwiązanie dla osób, które są na diecie odchudzającej. Podczas procesu kiszenia zmniejsza się bowiem w warzywach i owocach udział węglowodanów, które fermentują do kwasów, etanolu czy dwutlenku węgla. Kiszonki są więc mniej kaloryczne, przy zachowaniu wielu składników mineralnych i witamin.
abc

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB