Zapobiegaj anemii u dziecka

2015-02-13 09:00:00 (ost. akt: 2015-02-13 12:32:19)

Maluch jest blady, szybko się męczy, trudno mu się skoncentrować, ma kiepski apetyt, a do tego sporo choruje? Jeśli zauważysz niepokojące objawy jak osłabienie, bladość, brak apetytu, suchość skóry, zabierz dziecko do pediatry. Zleci on badanie krwi, które może wykazać niedokrwistość.

O niedokrwistości (anemii) u malca w wieku 2–6 lat mówi się, gdy poziom hemoglobiny spada poniżej 110 g/l. U przedszkolaków anemia najczęściej wiąże się z niedoborem żelaza. Wynika to na ogół z jego niewystarczającej ilości w diecie. Lekarze wskazują, że dzieci jedzą za dużo produktów wysokoprzetworzonych, które na skutek procesów technologicznych utraciły naturalne witaminy i składniki mineralne. Bywa i tak, że malec dostaje dużo produktów bogatych w żelazo, ale mało kwasu foliowego i witamin z grupy B – ich niedobór osłabia wchłanianie żelaza.

Leki i dieta


Po potwierdzeniu diagnozy pediatra przepisze preparat z żelazem. Podaje się je zwykle przez co najmniej 2–3 miesiące. Gdy u dziecka pojawią się bóle brzuszka lub zaparcia, należy skontaktować się z lekarzem, który zmieni preparat lub dawkę leku. Normalnym objawem w trakcie leczenia żelazem są czarne kupki.
Trzeba też zmienić nawyki żywieniowe malucha: mniej słodyczy, więcej produktów bogatych w żelazo. Bardzo ważna jest również witamina C, ponieważ zwiększa wchłanianie żelaza. W menu przedszkolaka nie może zabraknąć produktów w nią obfitujących. Długotrwały niedobór żelaza może być powodem obniżenia odporności i częstszych infekcji. Może również, w skrajnych i nieleczonych przypadkach, opóźniać rozwój umysłowy.

Inne powody


Gdy żelazo i zmiana diety nie pomagają, lekarz zleci dalsze badania. Czasami za niedokrwistość odpowiedzialne są poważniejsze schorzenia: przewlekłe zakażenia, choroby zapalne stawów, nerek, wątroby, jelit, tarczycy, nieprawidłowa budowa krwinek czerwonych. Winny może być też zespół złego wchłaniania, czyli np. celiakia lub zakażenia pasożytami.

Anemia i alergia


Twoja pociecha jest uczuleniowcem? Ryzyko niedokrwistości jest u niej większe, gdyż jadłospis dzieci alergicznych jest zwykle bardziej ograniczony ze względu na dietę eliminacyjną. Do tego dochodzą nierzadko problemy z wchłanianiem składników odżywczych. Tym bardziej więc powinnaś zwracać uwagę na niepokojące objawy.

Dobre menu


Na talerzyku dziecka z anemią powinny gościć jak najczęściej: czerwone mięso oraz drób, ryby, żółtko jaja, natka pietruszki, rośliny strączkowe, morele, rodzynki, orzechy, nasiona dyni, buraki, papryka, pieczywo razowe, warzywa zielone.
Należy ograniczyć mleko krowie, białą mąkę, kasze, produkty bogate w wapń, który hamuje wchłanianie żelaza.

abc

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB