Alergie krzyżowe, czyli podwójny atak alergenów

2015-03-11 09:00:00 (ost. akt: 2015-03-10 14:57:00)
Pyłki zbóż mogą reagować krzyżowo np. ze świeżymi pomidorami.

Pyłki zbóż mogą reagować krzyżowo np. ze świeżymi pomidorami.

Autor zdjęcia: Ryan McGuire, gratisography.com

Wiadomo, że osoba uczulona na pyłki brzozy w okresie pylenia (czyli w regionie Warmii i Mazur na przełomie kwietnia i maja), aby zminimalizować objawy alergii, powinna raczej unikać częstego przebywania w miejscach, gdzie brzoza rośnie. Ale czy wiedzieliście, że w tym czasie nasz alergik powinien powstrzymać się także od… jedzenia jabłek? A to właśnie przykład tzw. alergii krzyżowej.

Zjawisko alergii krzyżowej pojawia się, kiedy jeden rodzaj przeciwciał reaguje w podobny sposób na dwa alergeny o podobnej budowie białkowej, choć niekoniecznie ze sobą spokrewnione. Obserwuje się reakcje krzyżowe zarówno w obrębie jednej grupy alergenów (np. pokarmowej – świeży pomidor i orzechy ziemne), jak i w różnych grupach:
- alergeny pokarmowe i wziewne (np. pyłki brzozy i jabłko),
- alergenami wziewne i kontaktowe (np. pyłki traw i lateks),
- alergenami pokarmowe i kontaktowe (np. mięso wieprzowe i sierść kota).

Tego nie jedz, kiedy pyli


Alergie krzyżowe dotyczą często panalergenów, czyli grupy białek występujących zarówno w drobinach pyłku, jak i innych częściach roślin, które stanowią pokarm – czyli te same substancje uczulające możemy wprowadzić do organizmu i wdychając je, i spożywając. Tak rzecz się ma z pyłkami leszczyny i orzechami laskowymi.
Co ważne i pocieszające dla alergików cierpiących na alergię krzyżową wziewno-pokarmową, ta „podwójna” reakcja zachodzi tylko w okresie pylenia danej rośliny. Zatem np. uczulony na pyłki bylicy powinien w czasie ich najwyższego stężenia w powietrzu ograniczyć jedzenie marchwi i selera, które mogą z nimi reagować krzyżowo, żeby nie nasilać i tak uciążliwych objawów alergii. Warto wspomnieć, że przypadku owoców i warzyw, które często reagują krzyżowo z najpopularniejszymi alergenami, czyli pyłkami traw, drzew i zbóż, chodzi w większości przypadków o produkty surowe i nieprzetworzone. Przykładowo – alergik uczulony na pyłki bylicy może mieć objawy alergii krzyżowej, jedząc jedynie surową marchewkę – gotowana mu nie zaszkodzi.

Trudna diagnoza


Przy diagnozie często trudno stwierdzić czy reakcje organizmu na różne alergeny są wynikiem alergii krzyżowej czy po prostu świadczą o współwystępowaniu dwóch rodzajów alergii. Przykładowo – pacjent wcale nie musi cierpieć na alergię krzyżową na pyłki brzozy i jabłka, a po prostu być uczulony zarówno na pyłki brzozy, jak i na jabłka. W wykryciu alergii krzyżowej mogą pomóc różnego rodzaju testy laboratoryjne – skórne lub analizujące krew, a także test IgE. Jednak podstawą jest w tym przypadku uważna obserwacja organizmu i jego reakcji na różne alergeny oraz dokładny wywiad lekarski.

jk

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB