Leki wycofane z obrotu w 2015 roku

2015-04-10 08:00:00 (ost. akt: 2015-04-10 08:10:58)
Leki wycofane z obrotu w 2015 roku

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: freeimages.com

Właściwie każdego miesiąca Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu jeden lub więcej leków. W tym roku wycofano ich dotychczas trzynaście.

Zwykle informacje medialne o wycofaniu konkretnego medykamentu wzbudzają duży niepokój wśród pacjentów. Warto jednak pamiętać, że są różne przyczyny decyzji Głównego Inspektoratu Sanitarnego, który czuwa nad jakością i bezpieczeństwem dostępnych na rynku środków medycznych. Lekarstwo niekoniecznie musi zawierać w sobie szkodliwe substancje albo powodować nieznane dotąd skutki uboczne. Czasem powodem wycofania z obrotu jest np. nieodpowiednie oznakowanie na opakowaniu lub ulotka skontruowana niezgodnie z przyjętymi normami.

Trzeba także zaznaczyć wyraźnie różnicę między wycofaniem a wstrzymaniem leku. Wstrzymanie obrotu oznacza, że trwa procedura wyjaśniająca czy dany środek faktycznie jest wadliwy. Często jej wynik wskazuje, że wszystko jest w porządku i lek wstrzymany wraca do aptek.

Po wydaniu decyzji o wstrzymaniu w obrocie danego leku przez GIF apteka powinna zabezpieczyć jego zapas w magazynie i zaprzestać jego sprzedaży aż do ogłoszenia decyzji o wycofaniu lub ponownym dopuszczeniu do obrotu. W przypadku wycofania lekarstwa, lek musi trafić z apteki do hurtowni farmaceutycznej, a potem do podmiotu odpowiedzialnego za dany medykament. Następnie zapas leku jest niszczony. Zgodnie z art. 96 ust. 6 ustawy Prawa Farmaceutycznego pacjent ma prawo zwrócić wadliwy egzemplarz leku do apteki, ta zaś ma obowiązek go przyjąć.

Lista leków wycofanych od początku 2015 roku:
Indix Plus
Taromentin
Gembin
Acidum Folicum Richter
Azalia
Oxalin 0,025 %
Pantoprazole REIG JOFRE
neoFuragina
Betaferon
Klindacin T
PectoDrill
Tarcefandol
Yondelis

Decyzje i komunikaty dotyczące wstrzymania lub wycofania leków z obrotu można śledzić na stronie GIF

jk

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB