Kary finansowe za nieszczepienie dzieci

2015-04-22 12:00:00 (ost. akt: 2015-04-22 12:00:20)
Kary finansowe za nieszczepienie dzieci

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Coraz więcej rodziców nie chce szczepić swoich dzieci. By ich do tego nakłonić, sanepid karze ich grzywnami. Ale oporni nie tylko nie szczepią, ale i nie płacą. Wtedy do akcji wkracza komornik.

Sytuacja ze szczepieniami pogarsza się z każdym rokiem. Jeszcze cztery lata temu takich opornych rodzin było u nas 46. W 2012 roku szczepienia odmówiło już 80 z nich, w 2013 roku — 100, a w 2014 aż 313.

Przez ostatnie 12 miesięcy sanepid wydał 33 postanowienia o nałożeniu grzywny na rodziców dzieci, którzy odmawiają ich zaszczepienia. Zapłaciły zaledwie trzy rodziny. W dwóch przypadkach postępowanie umorzono z powodu wyjazdu rodzin z dziećmi za granicę, a w jednym przypadku udało się przekonać dorosłych do szczepionek.

Ale aż szesnaście spraw trafiło do rozpatrzenia przez urzędników z Ministerstwa Zdrowia. To odwołania osób, które nie zgadzają się na szczepienia. Ostatecznie 11 rodzin za uchylanie się od szczepienia ma na karku komornika, który ma ściągnąć grzywnę.

— Teoretycznie moglibyśmy nałożyć do 10 tys. zł grzywny. Żadna z wystawionych przez nas nie przekracza jednak 300 zł — mówi dr Marek Behan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie. Dlaczego tak ulgowo traktują rodziców? — Dlatego że nam nie zależy na wyciągnięciu od nich jak najwięcej pieniędzy. To nie jest naszym celem. Nam zależy na tym, aby wywrzeć na nich presję, aby zaczęli szczepić swoje dzieci, a tym samym, aby ich dzieci przestały być groźne dla innych — tłumaczy.

Ruch antyszczepionkowy rośnie w siłę od paru lat. W szczepionkach tacy ludzie widzą albo zagrożenie, albo po prostu uważają je za bezsensowne. Przeciwko sobie mają sztaby naukowców, lekarzy i urzędników. I rodziców innych dzieci: tych, którzy szczepią.

— W najbardziej dramatycznej sytuacji są dzieci, których nie można szczepić, bo są do tego przeciwwskazania medyczne. To dzieci chorujące na niektóre choroby, których organizmy są mocno osłabione — podkreśla Janusz Dzisko, szef wojewódzkiego sanepidu. — Jeśli te dzieci trafią w środowisko nieszczepionych, może się to dla nich bardzo źle skończyć.

Dyrektor Dzisko dodaje, że w województwie warmińsko-mazurskim zaszczepionych jest powyżej 90 procent dzieci. To wskaźnik plasujący nas w czołówce krajowej. Sanepid przy okazji zapowiada, że szczepień nie odpuści. A jednocześnie odetchnął z ulgą, kiedy nie potwierdził się pierwszy od dawna przypadek odry w naszym województwie. Było podejrzenie zachorowania, ale po badaniach okazało się, że to nie ta groźna choroba. Nie oznacza to jednak, co podkreślają epidemiolodzy, że kiedyś prawdziwa odra nie wróci.

Część samorządów w Polsce rozważało przyjmowanie do przedszkoli wyłącznie dzieci, które zostały zaszczepione. W Olsztynie takiej dyskusji nie było.

— Nie zgłaszali się do nas z taką propozycją dyrektorzy przedszkoli. Nie było także takich propozycji ze strony rodziców — mówi Mariusz Badura, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Olsztynie. — Zasady rekrutacji do przedszkola opracowane zostały już wcześniej i trudno byłoby wprowadzać w nich w tym roku istotne zmiany.

Dyrektor Badura dodaje jednak, że to nie jest ostatnie słowo ratusza. — Trudno powiedzieć, jak będzie za rok. Wszystkie zjawiska, które mają wpływ na kwestię zdrowia dzieci, leżą nam na sercu. Jeżeli pojawią się propozycje rozmowy na ten temat, z pewnością ją podejmiemy — zapowiada.

Małgorzata Kundzicz

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. max #1936999 | 83.22.*.* 21 lut 2016 17:05

  ŻADEN ZABIEG MEDYCZNY NIE JEST W POLSCE PRZYMUSOWY I TA SAMA ZASADA DOTYCZY SZCZEPIEŃ !! Słowo "obowiązkowe" nie oznacza przymusu, tylko obowiązek OBYWATELSKI, z którego mogę skorzystać albo nie. Szczepienia w Polsce nie są obowiązkiem prawnym !! Wojewodowie,, którzy nakładają grzywny robią, to BEZPRAWNIE! To nie jest III Rzesza, a my nie jesteśmy więźniami obozu koncentracyjnego, których poddaje się przymusowym zabiegom medycznym !!!. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 21 grudnia 2010 r. dokładnie oraz jasno orzeka, iż szczepienia mogą spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu, a także śmierć. 2. Za zmuszanie rodziców do szczepień oraz świadome, celowe narażanie życia i zdrowia dzieci na ryzyko poważnego uszczerbku na zdrowiu można stanąć przed sądem (zgodnie z Art. 160. § 1. Kodeksu karnego). „Nie ma podstaw prawnych” do nałożenia kary finansowej na rodziców odmawiających szczepienia Już na etapie kiedy przychodnia wysyła wasze dane do Sanepidu popełnia przestępstwo !! Ochrona danych osobowych- za to grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech !! Sanepidy też takie przestępstwo popełniają wysyłając wasze dane do Wojewody, żeby was ukarał !! Sprawy w sądach z Wojewodami macie w 100% wygrane, grunt, to się ich nie bać i walczyć z nimi, to papierowy tygrys i pokonacie go papierem ! Polecam artykuł w internecie-"Kult ropnych wydzielin", oraz doskonały wykład na you tube-'Toksyczne szczepienia"

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zola #1783275 | 37.30.*.* 26 lip 2015 12:55

  Jak sanepidu wydał 33 postanowienia o nałożeniu grzywny? Nie jest uprawnionym do tego organem przecież

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. hghghg #1719949 | 81.190.*.* 23 kwi 2015 10:58

   nakładajcie kary że w ogóle ktoś się urodził

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. @ #1719707 | 31.61.*.* 22 kwi 2015 21:41

   Nieszczepie... i możecie mi skoczyć :)

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. nieszczepiąca mamuśka #1719450 | 176.221.*.* 22 kwi 2015 16:08

   1 )SANEPID NIE MA PRAWA NAKŁADAĆ GRZYWIEN :D 2) ODRA TO RZECZYWIŚCIE TAK GROŹNA CHOROBA, ŻE PO PROSTU SZOK, CIEKAWE JAKIM CUDEM ŻYJĄ CI KTÓRZY JĄ PRZESZLI (JEST TO CHOROBA WIEKU DZIECIĘCEGO) :D 3) TRUDNO, MY TEŻ WYJEDZIEMY Z DZIECKIEM 4) CIEKAWE Z CZEGO NAM ŚCIĄGNIECIE GRZYWNĘ :D 5) SKORO SZCZEPIENIA SĄ TAKIE SUPER, TO CZEGO BOICIE SIĘ SZCZEPIENI? NIESZCZEPIONYCH DZIECI? PARADOKSALNE :D

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Ale stek bzdur !!! #1719376 | 5.172.*.* 22 kwi 2015 14:39

   Szczepienie to zabieg medyczny, a konstytucja na szczęście daje nam wolność wyboru ! To ja decyduję o tym czy chcę przyjąć czy nie chcę przyjąć chemiczny preparat mający mnie ochronić lub nie przed chorobą ! Kolejna sprawa to kwestia grzywien. Wyrok NSA mówi wyraźnie, że Sanepid NIE MA PRAWA nakładania grzywien na rodziców nieszczepionych dzieci ! Kolejna sprawa to fundusz odszkodowawczy dla dzieci i rodzin dzieci poszkodowanych w wyniku wystąpienia NOPów tj niepożądanych odczynów poszczepiennych ! W Polsce takowy NIE ISTNIEJE !Dalej, w blisko połowie krajów Unii Europejskiej nie ma obowiązku szczepień ! Szczepienia są tam dobrowolne ! Tylko Polska, Łotwa, Litwa, Słowacja, Czechy, Węgry i Bułgaria czyli kraje byłego bloku wschodniego mają ten obowiązek, przez co są doskonałym rynkiem zbytu dla koncernów i zarazem świetnym poligonem doświadczalnym do testowania nowych szczepionek ! Szczepionki niosą wielkie ryzyko poważnych powikłań poszczepiennych o których się WCALE nie mówi ! Poczytajcie sobie Państwo o NOP czyli o niepożądanych odczynach poszczepiennych, o tym jakie efekty uboczne wywołują szczepionki, do jakich schorzeń i uszkodzeń organizmu prowadzą. Astma, atopowe zapalenie skóry, autyzm, choroba Parkinsona, poszczepienne zapalenie mózgu i opon mózgowych, alergie, i wiele wiele innych. Zresztą informacje o możliwych do wystąpienia NOPach są jak byk zapisane w ulotkach dołączanych do szczepionek ! Nie dajmy się omamić ! Tu jest ankieta opracowane przez Stowarzyszenie STOP NOP, walczące o prawa rodziców oraz o reorganizację przestarzałego, niebezpiecznego systemu szczepień w Polsce ! Wszyscy rodzice których zdrowie ich dzieci nie jest im obojętne powinni wypełnić tę ankietę, dającą szansę na zreorganizowanie obecnego systemu szczepień w Polsce. Koncerny razem z władzami chca nas zapędzić w ślepą uliczką i zrobić z nas niewolników i testować jak króliki doświadczalna. DOŚĆ ! https://www.ankietka.pl/ankieta/183643/c zy-jestes-za-rozszerzeniem-przymusowego- kalendarza-szczepien-o-kolejne-10-dawek- szczepionek.html

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)