Koperty życia dla olsztyńskich seniorów

2015-05-27 09:00:00 (ost. akt: 2015-05-26 16:01:23)

Seniorzy mogą zgłaszać się po koperty życia, w których mogą wpisać najważniejsze informacje dotyczące swojego stanu zdrowia. Olsztyn dołączył do takich miast jak Łódź czy Szczecin, w których od pewnego czasu ratownicy medyczni mogą odnaleźć tego typu pojemniki w lodówkach.

Kolejne miasta, m.in. Szczecin, Toruń i Łódź, wprowadzają tzw. pudełka życia, w których znajdują się najważniejsze informacje dotyczące samotnie mieszkających seniorów. Tego typu pojemniki, znajdujące się w oznaczonej naklejką lodówce, mają pomóc w razie interwencji ratownikom pogotowia. Na kartach umieszczonych w pudełkach znajdują się informacje dotyczące numerów kontaktowych do rodzin i opiekunów, historie chorób, lista przyjmowanych leków i uczulenia na nie. Jest to niezwykle ważne w sytuacjach, gdy ratownicy muszą reagować szybko, a w mieszkaniu nie ma nikogo, kto mógłby udzielić tego typu informacji.

Tego typu rozwiązanie zostało wprowadzone niedawno w Olsztynie. Kopert życia dystrybuowane są przez Urząd Miasta w Olsztynie. — Część z kopert została już też rozdysponowana wśród naszych seniorów. Osoby, które ich nie otrzymały, a chciałyby taką kopertę dostać mogą się do nas zgłosić (same lub poprosić kogoś o odbiór) — informuje rzeczniczka ratusza Marta Bartoszewicz. Koperty życia dostępne są w Biurze Obsługi Klienta w ratuszu i w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej przy ul. Knosały. Projekt przygotowywany jest m.in przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i ratuszowy Wydział Zdrowia. Wzorem innych miast „koperty” będą umieszczone w lodówce, która będzie oznaczona magnesem. Bardzo ważne jest to, że miejsce musi być zawsze to samo. Ma to ogromne znaczenie w pracy ratowników.

Od końca kwietnia działa także "telefon życzliwości" dla seniorów. Dzwoniąc pod numer 89 522 28 20, starsi mieszkańcy miasta i okolic będą mogli uzyskać wsparcie psychologiczne w różnych sytuacjach oraz zasięgnąć porady prawnej. Będą mogli też dowiedzieć się jak załatwić różne sprawy w urzędach czy też w jaki sposób korzystać z udogodnień dla starszych osób.

krawKomentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jedrula #1763451 | 164.126.*.* 26 cze 2015 16:38

    Posiadam grupę inwalidzką narządu ruchu w stopniu umiarkowanym. Mieszkam sam i daję sobie radę z samoobsługą. Mam jednak kłopoty z cięższymi pracami domowymi. Kto i w jakim zakresie może mi pomóc.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ZZZ #1742214 | 176.97.*.* 27 maj 2015 11:49

    a jak jestem z poza olsztyna czy tez moge zalozyc taka koperte chce powiedziec ze jestem osoba bardzo slabo slyszaca i lecze tez sie w poradni onkologicznej a opiekun moj nie mieszka razem ze mna

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)