Przyjemne z pożytecznym, czyli rowerem po zdrowie

2015-07-27 14:43:13 (ost. akt: 2015-07-27 14:54:18)
Przyjemne z pożytecznym, czyli rowerem po zdrowie

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Jazda rowerem to nie tylko sposób na szybkie i sprawne – przy miejskich korkach nawet bardziej sprawne niż samochodem – przemieszczanie się z miejsca na miejsce. To także forma aktywności fizycznej, która wpływa pozytywnie na całe ciało!

Rowerowa wycieczka do lasu czy nad rzekę to sama przyjemność. A jeśli do tej przyjemności w „gratisie” dostajemy lepszą kondycję, smukłą sylwetkę i zdrowy kręgosłup – to nic, tylko trzeba wyciągnąć rower z piwnicy i zacząć jeździć!

Sposób na zgrabną sylwetkę

Po pierwsze, i dla niektórych bardzo ważne, jeżdżąc rowerem, chudniesz i kształtujesz sylwetkę. Godzina jazdy na dwóch kółkach, nawet niezbyt wytężonej, powoduje spalanie około 500 kalorii. Organizm podczas jazdy rowerem zwiększa także zapotrzebowanie na energię - mięśnie, które napinają się przy pedałowaniu, pobierają ją z zapasów tkanki tłuszczowej i ją redukują. - Jazda na rowerze kształtuje przede wszystkim mięśnie nóg, a najbardziej mięsień czworogłowy uda i trójgłowy łydki. Ale nie tylko – podczas jazdy napinają się też mięśnie brzucha i pośladków. Istotna informacja dla pań – rower pomoże w pozbyciu się znienawidzonej „skórki pomarańczowej” z ud, czyli cellulitu – mówi Monika Nowakowska, redaktor magazynu dla aktywnych „Fit nie Fat”. - Żeby efekt spalania kalorii był widoczny, na rowerową wycieczkę przeznacz więcej niż pół godziny, a najlepiej całą godzinę.

Lepsza kondycja

Po drugie, jazda rowerem poprawia ogólną wydolność organizmu. Regularne wycieczki przyzwyczajają serce, płuca i mięśnie do wysiłku fizycznego. Jednostajny ruch powoduje stały i regularny dopływ tlenu do serca, dzięki czemu zwiększa się jego wydolność i poprawia krążenie krwi, co w efekcie także przyspiesza metabolizm. Zwiększa się też pojemność płuc i wytrzymałość mięśni. Dlatego jeśli godzina jazdy rowerem dziennie to dla ciebie za dużo i czujesz się zbyt zmęczony, nie ma powodu do obaw. Na początek wystarczy nawet 20 minut dziennie, a jeśli będziesz jeździć regularnie, ten czas możesz stopniowo wydłużać – na tyle, na ile będzie pozwalać twoje ciało.

Jak jeszcze jazda rowerem wpływa na nasze zdrowie? W jaki sposób prawidłowo ustawić siodełko i kierownicę, żeby nasza postawa podczas jazdy była prawidłowa? O tym przeczytacie już w środę 29 lipca w bezpłatnym dodatku do "Gazety Olsztyńskiej" - "Świat na dwóch kółkach"! Nie przegapcie!

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB