Diabetycy i wysokie temperatury

2015-08-13 15:34:35 (ost. akt: 2015-08-13 15:36:48)
Diabetycy i wysokie temperatury

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Przypadki omdleń diabetyków w trakcie upałów zdarzają się częściej niż zazwyczaj. Dlatego chorzy na cukrzycę powinni przestrzegać kilku zasad, żeby uniknąć nieprzyjemnych i niebezpiecznych komplikacji.

Upały utrzymujące się od dłuższego czasu na Warmii i Mazurach to duży problem dla diabetyków. Wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza mogą spowodować wahania poziomu cukru w organizmie, a to może prowadzić do hipoglikemii albo hiperglikemii. Wyższy poziom cukru sprawia, że częściej oddajemy mocz, przez co łatwiej może dojść do odwodnienia organizmu. Wysoka wilgotność natomiast wpływa na naturalne chłodzenie organizmu, co może spowodować wyczerpanie, a nawet udar. Skóra diabetyków jest niezwykle wrażliwa na słońce jest i ma niską tolerancję na promienie słoneczne. Na skutek długiego kontaktu z promieniem słonecznymi mogą pojawić się przykre zmiany skórne, takie jak pęcherzyca cukrzycowa czy złogi lipidowe.

Jest to bardzo niebezpieczne dla wszystkich diabetyków, dlatego warto przestrzegać kilku zasad, dzięki którym można ustrzec się niebezpieczeństw związanych z wahaniami poziomu cukru we krwi.

W upalne dni warto mieć przy sobie alert medyczny, który w sytuacji, kiedy stracimy na przykład przytomność może uratować nam nawet życie. Niestety w sytuacji utraty przytomności pierwszą myślą przechodniów jest najczęściej: „– Na pewno pijany. Niech leży.” Niebieska opaska na naszym nadgarstku od razu zwróci przechodniom uwagę na to, że chorujemy na cukrzycę. Alerty medyczne możemy nosić w formie karty w portfelu, nieśmiertelnika lub opaski na nadgarstek. Jest to niezwykle ważne, ponieważ omdlenia u diabetyków zdarzają się niezwykle często.

W upały cukrzycy powinni częściej kontrolować poziom cukru we krwi. Dlatego jeżeli na dłużej opuszczamy dom, nie zapomnijmy o glukometrze i lekach. Oczywiście medykamenty należy odpowiednio przechowywać, żeby w wyniku wysokich temperatur nie straciły swoich właściwości.

Osoby chore na cukrzycę (ale nie tylko) muszą w trakcie upałów zwracać szczególną uwagę na to, żeby się nie odwodnić. Warto jest pić wtedy dużo płynów bez cukru, najlepiej wodę mineralną lub lemoniadę.

Wysokie temperatury to spore utrudnienia dla osób korzystających z pompy insulinowej. Zestaw infuzyjny montowany jest przy pomocy kleju. W trakcie upałów pocimy się więcej, a to niekorzystnie wpływa na trwałość kleju. Dlatego przed montażem pompy warto jest miejsce najpierw spryskać antyperspirantem.

kraw

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB