Reumatoidalne zapalenie stawów. Co robić? Jak leczyć?

2015-10-01 08:29:18 (ost. akt: 2015-10-01 09:59:40)

Osoby chorujące na RZS borykają się z problemami bólowymi i zmianami w samych stawach. Tym, co może spowolnić degenerację stawów jest szybka diagnoza, leczenie i odpowiednia dieta i dieta bogata np. w kwasy omega 3.

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną, która atakuje jedną na 100 osób. Najczęściej występującym objawem RZS jest ból, sztywność i obrzęk stawów (najczęściej rąk i stóp, ale może również objawiać się w innych miejscach). Jeżeli choroba nie jest leczona, to może dojść do uszkodzenia stawów i niepełnosprawności, a nawet zgonu. Dlatego w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów niezwykle ważna jest profilaktyka i szybkie rozpoczęcie leczenia, które może zahamować szybki postęp choroby.

Głębokie zmiany w stawach mogą skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie, ponieważ w zaawansowanym RZS zmiany w stawach są na tyle duże, że mogą utrudniać nawet tak prozaiczne czynności jak trzymanie telefonu.

Jeżeli pojawi się u nas ból i obrzęk stawów, od razu powinniśmy się zgłosić do lekarza, żeby wykluczyć RZS. Jeżeli lekarz potwierdzi najgorsze, należy od razu zacząć leczenie, co na pewno znacznie opóźni rozwój choroby. Reumatoidalne zapalenie stawów leczy się farmakologicznie. Leki mają za zadanie modyfikować przebieg, a nawet doprowadzać do jej remisji.

Oprócz leczenia bardzo ważna jest rozpoczęta od razu rehabilitacja. Bardzo ważne jest również stosowanie odpowiedniej diety. — Przy chorobach autoimmunologicznych konieczna jest dalsza diagnostyka pod kątem nietolerancji glutenu i celiakii, ponieważ często idzie to w parze z RZS. Nie powinniśmy oczywiście samodzielnie wykluczać glutenu z naszej diety ― mówi dietetyczka Patrycja Fijał. — Drugą sprawą jest przygotowanie diety przeciwzapalne bogatej w kwasy omega 3 — dodaje.

Akurat te kwasy według badań naukowców hamują degradacje chrząstki, co jest niezwykle ważne właśnie w przypadku osób chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Naturalnym sposobem uzyskania kwasów omega 3 w diecie jest spożywanie ryb zimnowodnych, w tym łososia, śledzia, sardynki, makreli i świeżego tuńczyka. kraw

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Marcin #2084760 | 83.31.*.* 10 paź 2016 13:33

    Należy unikać tłuszczy trans ponieważ wzmagają one stan zapalny poprzez aktywację komórek zapalnych które się nazywają makrofagi. W ogólne trzeba mocno zmienić dietę poczytajcie sami http://www.reumatyzmforum.pl/tluszcze-i- oleje-ktorych-nalezy-unikac-w-rzs/ dlatego leczenie RZS to nie tylko lekarz i leki to jak wiemy te i tak nie działają ale to także zmiana stylu życia a głównie diety.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz