Uwaga alergicy! Drzewa pylą też zimą

2016-02-18 10:23:11 (ost. akt: 2016-02-18 10:27:47)
Uwaga alergicy! Drzewa pylą też zimą

Autor zdjęcia: Wikipedia

Jeżeli nie jesteście alergikami, pewnie nawet nie zdajecie sobie sprawy z tego, że rośliny pylą nawet zimą. W lutym w naszym regionie przypada apogeum pylenia olchy i leszczyny.

Największe stężenie pyłków olchy (olszy) przypada na druga połowę lutego, czyli dokładnie teraz. Olcha pylić będzie aż do połowy kwietnia. Czasami jej pylenie zaczyna się już w styczniu, a to wszystko w związku z coraz cieplejszymi zimami. Tak właśnie było w 2007 i w 2013 roku, kiedy styczniowa temperatura dochodziła nawet do 12 stopni. Kolejną rośliną, której pylenie utrudnia życie alergikom w lutym, jest leszczyna, która, podobne jak olcha, zaczyna pylić mocniej w drugiej połowie miesiąca. Pyłki o niskim stężeniu wywołują reakcje alergiczne jedynie u bardzo silnie uczulonych. Leszczyna kończy pylenie w połowie marca.

Zdarza się też, że objawy typowe dla alergii występują tuż po zimowym spacerze po parku. Nie oznacza to jednak uczulenia na olchę lub leszczynę. Może okazać się, że obydwie za tym stoją. Alergeny olchy wykazują reakcje krzyżowe z alergenami leszczyny. Trzeba pamiętać też, że osoby uczulone na pyłki leszczynowe są o wiele bardziej podatne na alergie żywieniowe.

kraw

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB