Oczy lubią wypoczywać

2016-03-24 13:15:59 (ost. akt: 2016-03-31 11:36:13)
Oczy lubią wypoczywać

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Osoby, które mają zdrowe oczy zazwyczaj nie myślą o profilaktyce wzroku. Jednak, gdy wzrok się pogorszy, pozostają zazwyczaj już tylko okulary lub szkła kontaktowe. Podpowiadamy co robić, aby cieszyć dobrym wzrokiem jak najdłużej.

Podstawą dbania o dobrą jakość wzroku jest dieta bogata w luteinę, witaminy A, E, C oraz cynk. Pierwsza z nich, luteina, gromadzi się przede wszystkim w plamce żółtej i soczewce. Chroni oczy przed wolnymi rodnikami, szkodliwym promieniowaniem, może zmniejszyć ryzyko rozwoju zaćmy nawet o 30 proc.
Witaminy A, E, C uzupełniają się wzajemnie, a ich niedobór może spowodować pojawianie się poważnych problemów ze wzrokiem, między innymi zaburzeń ostrości widzenia. Witamina A zapobiega „kurzej ślepocie”, czyli niedowidzeniu po zmierzchu, natomiast witamina E odpowiedzialna jest za zapobieganie procesowi utleniania wielonasyconych kwasów tłuszczowych — między innymi witaminy A oraz neutralizację negatywnego działania wolnych rodników, odpowiedzialnych za obumieranie komórek tworzących tkankę gałki ocznej. Witamina C wspomaga proces wzmacniania ścian naczyń krwionośnych, zmniejszając ich przepuszczalność, a także wytwarzanie płynu łzowego.
Cynk jest mikroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania gałek ocznych. Bierze udział w wytwarzaniu rodopsyny — światłoczułego barwnika, który umożliwia widzenie po zmierzchu i rozróżnianie odcieni szarości.

Komputer stanowi główne narzędzie codziennej pracy wielu osób i ciężko wyobrazić sobie całkowitą rezygnację z jego użytkowania. Istnieją jednak sposoby, które pozwolą ograniczyć ryzyko pogorszenia się wzroku w wyniku długotrwałego patrzenia w monitor — m.in. poprzez zachowanie odpowiedniej odległości od oczu, wynoszącej 50-70 cm. Dobrze jest także zamknąć oczy na kilka sekund co jakiś czas — dzięki temu będą mniej narażone na przesuszenie. Jeżeli mamy taką możliwość, raz na godzinę warto zrobić 5-minutową przerwę od patrzenia w monitor i wyjść w tym czasie na krótki spacer, jeśli nie — przynajmniej oderwać wzrok od ekranu i spojrzeć w kierunku obiektu znajdującego się dalej — to pomoże oczom złagodzić napięcie akomodacyjne.
Promieniowanie ultrafioletowe wytwarzane przez słońce może być niebezpiecznie nie tylko dla skóry, ale i oczu, dlatego latem warto zainwestować w okulary przeciwsłoneczne wyposażone w odpowiednie filtry UV, które uchronią nasze oczy przed jego szkodliwym wpływem.

Okulary przeciwsłoneczne najlepiej kupować w salonach optycznych. Mamy wówczas gwarancję, że są wyposażone w filtry UV.
Kiedy pojawią się pierwsze symptomy pogorszenia wzroku, należy jak najszybciej udać się do specjalisty — okulisty, który dobierze najbardziej odpowiedni sposób leczenia. Oprac. kr

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Gosia #2256658 | 81.65.*.* 31 maj 2017 13:25

    W momencie, kiedy się spędza większość dnia przez cały tydzień przed komputerem, to ćwiczenia typu patrzenie na drzewa w dal przez okno nie wystarczą. Trzeba wtedy zainwestować w luteinę, bo inaczej się daleko nie zajedzie. Ja łykam lutezan i od tego czasu zdecydowanie mi się poprawiła ostrość widzenia. A wcześniej i tak dbałam o wzrok, bo i antyrefleks na okularach i dobry monitor i odpowiednia odległość. Na zdrowiu nie wolno oszczędzać.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Katarzyna Dynek #2118827 23 lis 2016 12:40

    U mnie oczy najlepiej wypoczywają, kiedy nakładam sobie dłonie na twarz i trzymam oczy otwarte. Oprócz tego nie zapominam o nawilżaniu, do tego polecam Starazolin Hydrobalance.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz