Technologia druku 3D z myślą o sztucznym sercu

2016-04-22 12:20:20 (ost. akt: 2016-04-22 12:39:29)
Technologia druku 3D z myślą o sztucznym sercu

Autor zdjęcia: infowire.pl

Technologia druku 3D pozwoliła znacząco zredukować koszty badań oraz umożliwiła polskim naukowcom stworzenie funkcjonalnego modelu sztucznego serca.

Medycyna to istotny sektor dla zastosowań technologii druku 3D. Niezwykła precyzja i - co nie jest bez znaczenia- efektywność kosztowa, pozwalają tworzyć niezwykle dokładne modele, które mogą służyć naukowcom do badań i udoskonalania gotowych produktów.

Naukowcy z Wydziału Cybernetyki WAT: dr inż. Krzysztof Murawski, dr inż. Leszek Grad, dr inż. Artur Arciuch, wspólnie z zespołem prof. Pustelnego z Katedry Optoelektroniki Politechniki Śląskiej, który zapoczątkował prace, opracowują innowacyjne metody pomiarowe, których istota polega między innymi na zastosowaniu w technice sensorowej rzeczywistości rozszerzonej oraz sztucznych sieci neuronowych.

Badania praktyczne prowadzone są na modelach komór serca, wykonanych w technologii druku 3D. Komory drukowane są na polskich drukarkach Zortrax M200. Do dziś wykonano kilka egzemplarzy sztucznego serca. Na model składa się część krwista komory, zespół membranowy i komora pneumatyczna. Część krwista komory i komora pneumatyczna zostały wytworzone wyłącznie w technologii druku 3D. Zespół membranowy uzyskuje się wykonując odlewy silikonowe lub gumowe z wcześniej przygotowanych, wydrukowanych form. Dzięki temu oraz w wyniku opracowania autorskiego laboratoryjnego układu zasilania komory możliwe jest doskonalenie technik pomiarowych, które mogą znaleźć zastosowanie w praktyce.

Technologia druku 3D znacznie przyczyniła się do realizacji całego projektu. Koszt zakupu komercyjnie dostępnych sztucznych komór serca jest tak wysoki, że w praktyce zamyka on możliwość realizacji badań przez instytucje naukowe. Technologia druku 3D w połączeniu z jakością uzyskiwanych wydruków na drukarce Zortrax M200 pozwala na tworzenie gotowych modeli we własnym zakresie.

Obecnie opracowane modele służą do weryfikacji przyjmowanych hipotez badawczych oraz badań eksperymentalnych, w których ocenia się skuteczność technik pomiarowych. Naukowcy mają nadzieję, że prowadzone badania pozwolą w przyszłości zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania sztucznego serca.

infowire.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Rita #2928057 | 193.239.*.* 1 cze 2020 01:34

    Jak czyta się takie rzeczy to słowa podziwu same cisną się na usta. Niesamowite jak bardzo zmienia się świat, jak technologia zmienia nasze codzienne czynności. Pamiętam, jak w szkole licealnej problemem był dziennik elektryczny, a dziś? A dziś mówimy o takich ekstremalnych możliwościach. Zresztą nie trzeba tego daleko szukać - mam zaufaną drukarnię we Wrocławiu, mianowicie http://www.reprotechnika.pl/ gdzie obserwuję jak nowoczesny sprzęt ma wpływ na codzienną pracę sympatycznych ludzi, którzy tam pracują. Nie ma co ukrywać, że obecny druk stoi dużo wyżej niż kiedyś. I dobrze:)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz