Dziś święto psich terapeutów

2016-06-15 08:00:00 (ost. akt: 2016-06-14 14:22:12)

15 czerwca wprowadzono Ogólnopolski Dzień Dogoterapii. W tym roku psi terapeuci będą obchodzili swoje święto po raz dziewiąty, a dogoterapia w naszym kraju stosowana jest już od 29 lat.

Ogólnopolski Dzień Dogoterapii został wprowadzony 15 czerwca 2007 r. przez ówczesnego Marszałka Sejmu, Ludwika Dorna, który objął patronat nad tym dniem. Dogoterapia w Polsce prowadzona jest od 1987 r., a w 2004 powołano Polski Związek Dogoterapii.

Terapia z udziałem psa ma na celu wzmocnienie efektów rehabilitacji. Zwierzę jest odpowiednio wyszkolone i wyselekcjonowane, a nad ćwiczeniami czuwa wykwalifikowany terapeuta. Odpowiedni pies do tej roli powinien posiadać cechy społeczne, a także musi być przewidywalny i posłuszny. Czworonogi wraz z opiekunami najczęściej znajdują zatrudnienie w placówkach terapeutycznych, gdzie pomagają w rehabilitacji osobom niepełnosprawnym.

Terapeutami zostają najczęściej psy takich ras jak golden retriever, labrador retriever, cavalier king charles spaniel, berneński pies pasterski, a także psy z Północy - alaskan malamute i siberian husky. Są to rasy, które przejawiają chęć współpracy z człowiekiem, łatwo nawiązują z nim kontakt i nie są agresywne.

mos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB